Reklama

Ten laser bezproblemowo przeniknie przez ziemską atmosferę. Jak go wykorzystać?

Obecność atmosfery ochraniającej naszą planetę, pomimo niezliczonej ilości korzyści, ma też pewne minusy. Narzekają na nie przede wszystkim osoby związane z komunikacją satelitarną czy prowadzące badania.

Aby rozwiązać ten problem, australijscy i francuscy naukowcy połączyli siły i stworzyli rozwiązanie, które zapewnia przenikanie światła lasera z niespotykaną wcześniej stabilnością. Utrzymanie takiego przesyłu z zachowaniem celności i to na dystansach rzędu setek kilometrów, mogłoby zapewnić dostęp do precyzyjnych narzędzi pomiarowych i komunikacyjnych.

Czytaj też: Odwrócona błyskawica? Zobaczcie nietypowe zjawisko w naszej atmosferze
Czytaj też: Sprawdźcie, jak satelity powstrzymują wylesianie Afryki
Czytaj też: Czy usunięcie CO2 z atmosfery rozwiąże problem globalnego ocieplenia?

Artykuł w tej sprawie, dostępny na łamach Nature Communications, pozwala sądzić, jakoby satelity oparte na nowym systemie mogły z większą precyzją prowadzić pomiary. Z kolei szybka transmisja danych wymagałaby mniej energii przy jednoczesnym zwiększeniu ilości przesyłanych informacji.

Laser jak na razie został przetestowany na niewielkich odległościach

Jak dotąd system został przetestowany na stosunkowo niewielkim dystansie, wynoszących 265 metrów. W celu porównania wydajności z innymi rozwiązaniami, pod ziemią przeprowadzono również ponad 700 metrów kabla światłowodowego, łączącego nadajnik i odbiornik.

Czytaj też: Drewniany satelita trafi na orbitę. Oto śmiały plan Japończyków
Czytaj też: Satelity SmallSat odkryją tajemnice wszechświata. Co planuje NASA?
Czytaj też: Ten satelita szpiegowski może „widzieć” nawet przez chmury i ściany budynków

Okazało się, że bezprzewodowe przesyłanie było tak stabilne, że system mógłby być używany m.in. do łączenia niezwykle precyzyjnych zegarów atomowych. Spektrum zastosowań wydaje się jednak znacznie szersze.