Reklama
aplikuj.pl

Maseczki Polaków. Źle noszone, ale i tak nie te co trzeba

koronawirus, maseczki

Pojawiły się wyniki badania przeprowadzonego na Polakach. Sprawdzono jak to jest w naszym przypadku jeśli chodzi o noszenie maseczek koronawirusowych.

Jak Polacy noszą maseczki? A raczej jak ich nie noszą? Nowe wyniki badania przeprowadzone przez prof. dr hab. nauk med. Marię Gańczak pokazują jak wygląda stosowanie się do zaleceń i przepisów.

Zacznijmy od trendu. W maju obowiązywało jeszcze noszenie maseczek, ale od tamtej pory coraz mniej osób je nosi. Początkowo 3/4 Polaków nosiło maski. Już pod koniec maja było to 2/3.

Sprawdzono również, która płeć chętniej nosi maseczki. Okazuje się, że o wiele łatwiej jest znaleźć Polkę z maseczką niż Polaka. W przypadku wieku – więcej osób starszych stosuje się do zaleceń i nakazów niż młodych. Gdy zestawimy nastolatków i osoby powyżej 60. roku życia to wyjdzie różnica 30 punktów procentowych.

Czytaj też: Co doprowadziło do eksplozji w Bejrucie?

Ogólnie rzecz biorąc – co drugi Polak, który nosi maskę, robi w to nieprawidłowy sposób. Za nieprawidłowy sposób uznano odsłanianie nosa albo nosa i ust oraz noszenie jej na brodzie. W taki sposób maseczka nie chroni przez COVID-19.

Ciekawostka – kobiety częściej noszą prawidłowo maski niż mężczyźni. To jednak i tak nie ma znaczenia, ponieważ 2/3 Polaków nosi maski materiałowe, a 1/4 – maski chirurgiczne. Dopiero maski z filtrem N95 odpowiednio chronią.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News