Reklama
aplikuj.pl

Masowy grób na Syberii zawiera szczątki przedstawicieli „kultu głów”

syberia, grob

Liczący 5 tysięcy lat syberyjski grób, który zawiera szczątki pięciu pozbawionych głów osób, jest następstwem działań swego rodzaju kultu.

W miejscu pochówku na terenie obwodu nowosybirskiego znaleziono kości należące do trójki dorosłych oraz dwójki nastolatków. Zdaniem badaczy do dekapitacji doszło już po śmierci. W innym grobie, znajdującym się w tym samym obszarze, znaleziono figurkę umieszczoną na ramieniu zmarłej kobiety. Ułożono ją w taki sposób, by ciało spoczywało na brzuchu pochowanego w grobie mężczyzny.

Co ciekawe, ciała pochowanej dwójki nie zostały pozbawione głów. Gliniana figurka na ramieniu kobiety posiada narysowaną twarz. W grobie znaleziono również maskę z końskich kości. Nietypowe ułożenie tego obiektu powoduje konsternację u naukowców, którzy przyznali, że do tej pory nie widzieli tego typu rytuałów.

Czytaj też: Na Syberii znaleziono prehistoryczny cios mamuta. Zawiera bardzo nietypowe elementy

Statuetka zawiera również długi, wąski otwór, w którym znajduje się brązowa płyta, a w jej wnętrzu umieszczona jakiś rodzaj substancji organicznej. Analizy chemiczne powinny wyjaśnić, czym ona jest. Badacze są jednak pewni, że pochowana kobieta musiała być kimś ważnym dla lokalnej społeczności.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News