Archeolodzy odkryli spektakularne piktogramy skalne w trzech jaskiniach na terenie dzisiejszej Kolumbii. Rysunki, wykonane około 12 600 i 11 800 lat temu, są dowodami na spotkania ówczesnych mieszkańców z niesamowitymi zwierzętami.
Mieszkańcy amazońskiego lasu tropikalnego mieszkali bowiem obok wymarłych zwierząt epoki lodowcowej, takich jak gigantyczne leniwce i mastodonty.
Czytaj też: Sprawdźcie historię psa, którego znaleziono w jaskini po trzech miesiącach
Czytaj też: Meteoryt wywołał globalne ochłodzenie? W tej jaskini może znajdować się odpowiedź
Czytaj też: Górnicy sprzed tysięcy lat przeszukiwali te jaskinie. Co wydobywali?
Dr Mark Robinson i jego współpracownicy związani z projektem LASTJOURNEY sądzą, iż przepełnione życiem czerwone malowidła zostały stworzone przy użyciu mineralnych pigmentów, m.in. ochry. To właśnie ona nadała im charakterystyczny, czerwony kolor.
Megafauna z Amazonii sprzed 12 000 lat została uwieczniona na skalnych malowidłach
Dzieła naskalne powstały na przestrzeni setek, a być może nawet tysięcy lat. Wiele z uwiecznionych rysunków przedstawia sceny łowieckie i związane z rytuałami. Ukazują ludzi wchodzących w interakcje z roślinami, zwierzętami i całymi środowiskami naturalnymi.
Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Ustalenia badaczy, opisane na łamach Quaternary International, sugerują, że na malowidłach rozpoznano liczne jelenie, tapiry, aligatory, nietoperze, małpy, żółwie, węże i jeżozwierze. Bardziej interesujące wydają się jednak sylwetki przedstawicieli tzw. megafauny. Zauważono m.in. mastodonty, gigantyczne leniwce, wielbłądowate i konie.