Micron ujawnia szczegóły GDDR6X. To pamięci nowych kart GeForce

Przed premierą nowych kart NVIDIA GeForce RTX 3000 nawet dostawca pamięci do dwóch modeli nie wyjawił szczegółów na ich temat. To zmieniło się dziś.

Firma Micron właśnie przedstawiła w pełni swoją nową pamięć GDDR6X, która znalazła się na pokładzie RTX 3090 i RTX 3080. Jak zapewne już wiecie po specyfikacji samych kart, układy GDDR6X zapewniają znacznie szybszy transfer danych i jeszcze wyższą przepustowość w porównaniu do starszych wariantów.

Występująca w 8 i 16 Gb układach pamięć GDDR6X Microna podwaja szybkość transmisji danych wejścia oraz wyjścia i jako pierwsza wykorzystuje wielopoziomową sygnalizację PAM4. W połączeniu z GeForce RTX 3090 pamięci osiągają przepustowość niezbyt odległą od 1 TB/s, co umożliwia granie w 8K.

Czytaj też: Bezprzewodowy gamingowy zestaw, o jakim marzycie. Oto nowy Astro A20

GDDR6X to również wyższe prędkości względem GDDR6 (21 Gb/s – choć w planach są już wyższe wartości – względem 16 Gb/s) oraz wyższa energooszczędność, jako że pochłania o 15% mniej energii na każdym przesłanym bicie. W porównaniu do GDDR5X ulepszeń jest jeszcze więcej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News