Reklama
aplikuj.pl

Miękkie roboty będą jeszcze bardziej miękkie. Jak to możliwe?

robotyka

Tzw. miękkie roboty poruszają się dzięki pneumatycznym mechanizmom naśladującym mięśnie. Zazwyczaj są one połączone z twardymi pompami, jednak naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu postanowili rozwiązać ten problem.

Ważąca zaledwie 5 gramów pompa elektropneumatyczna wielkością i kształtem przypomina kartę kredytową. Jest przy tym cienka i elastyczna, a jej produkcja ma być łatwa oraz tania.

Czytaj też: Spójrzcie na tego zasilanego powietrzem robota żółwia
Czytaj też: Burze słoneczne to poważny problem. Pomóc ma sztuczna inteligencja
Czytaj też: Autonomiczny traktor na wyciągnięcie ręki z Blue White Robotics

Urządzenie w postaci płaskiego woreczka ma przymocowany przewód służący do przepuszczania powietrza. Wewnątrz znajduje się nie tylko kieszeń na powietrze, ale również niewielka ilość cieczy dielektrycznej. Kiedy prąd przechodzi przez elektrody umieszczone po obu stronach woreczka, zachodzi proces, który prowadzi do wypchnięcia powietrza obecnego w kieszeni.

Miękkie roboty mogłyby się stać jeszcze bardziej elastyczne za sprawą nowego rozwiązania

Przechodzi ono następnie przez rurkę i trafia do mechanizmu pneumatycznego, rozszerzając go. Po wyłączeniu dopływu prądu, woreczek ponownie się otwiera, wciągając powietrze do środka za pośrednictwem kurczącego się „mięśnia”.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja potrafi sterować ludźmi. W jaki sposób?
Czytaj też: Niemiecki robot Phoenix zadba o stan owocowych drzew
Czytaj też: Powstał robot Hyundaia do obsługi klientów

Dzięki zmianie napięcia elektrycznego, naukowcy byli w stanie precyzyjnie kontrolować zachowanie mięśni, m.in. ich siłę oraz zakres ruchu. W przyszłości na tego typu technologii mogłyby skorzystać nie tylko miękkie roboty, ale również osoby niepełnosprawne, wymagające zewnętrznego wsparcia w poruszaniu kończynami.