Reklama
aplikuj.pl

Te inspirowane origami mikroboty mogą kiedyś nas leczyć

Papier nie jest jedynym, co może skorzystać z japońskiej sztuki składania papieru. Swojej wersji origami doczekały się nawet niewielkie robociki w wykonaniu zespołu z University of Michigan.

Tamtejsi naukowcy postanowili połączyć ze sobą origami i technologię, aby wyprodukować jedyne w swoim rodzaju maszyny. Te tylko poprzez wykorzystywanie temperatury mogą składać się w różne kształty, aby wykonywać szereg różnych zadań.

Czytaj też: Powrót na Ziemię z ISS może się opóźnić. Wiemy, dlaczego

Zespół okrzyknął swoje niewielkie roboty mianem mikrobotów, co odnosi się do klasy robotów o mikroskopijnej skali, które wymagają innowacyjnych rozwiązań w zakresie mocy i poruszania się ze względu na ich niewielki rozmiar (via New Atlas). Te ograniczenia można jednak ponoć przeskoczyć tym nowym pomysłem naukowców.

Każdy mikrobot mierzy poniżej centymetra, a buduje go warstwa złota oraz polimeru, który działa jako pokładowy siłownik. Jest też podłączony do źródła zasilania i mikrokontrolera, dzięki czemu może zmieniać kształty poprzez kontrolowanie swojej temperatury.

Jak tłumaczy Evgueni Filipo:

Gdy prąd przepływa przez warstwę złota, wytwarza ciepło, a my używamy go do kontrolowania ruchów mikrobota.

Czytaj też: Zobaczie, jak zdalnie sterowany robot pomaga w goleniu twarzy

Dzięki niewielkim rozmiarom i coraz bardziej imponującej funkcjonalności tego typu mikroboty mają potencjał do wykonywania szerokiego rodzaju zadań – od oczyszczania wody przez polowanie na bakterie i na dostarczaniu leków wewnątrz ciała ludzi kończąc.

Obecnie zespół z University of Michigan pracuje nad ulepszeniem metod sterowania i opracowaniem wersji z wbudowanymi bateriami i mikrokontrolerami.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News