Reklama
aplikuj.pl

Na Antarktydzie znaleziono nietypowy minerał. Taki sam odkryto na Marsie

antarktyda

Żółto-brązowy minerał, zwany jarosytem, może powstać, kiedy ma dostęp do wody oraz kwasowego środowiska. Takie czynniki nie wydają się szczególnie powszechne na Marsie.

Łazik Opportunity odkrył jednak jarosyt na Czerwonej Planecie w 2004 roku, choć naukowcy zastanawiali się wtedy, skąd jego powszechność. Jedna z teorii zakładała, jakoby przed miliardami lat powierzchnia Marsa została pokryta lodem, pod którym znajdowały się m.in. siarczany, potas i żelazo.

Czytaj też: Jak powstały lodowce na Marsie?
Czytaj też: Antarktyda odnotowała pierwsze zakażenia. Koronawirus dotarł nawet tam
Czytaj też: Lot na Marsa wymaga paliwa. A co z powrotem na Ziemię?

Niedawno odkryto „marsjański” jarosyt na terenie Antarktydy, a artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Nature Communications. Minerał ten jest na Ziemi stosunkowo rzadki – powstaje głównie w pobliżu wulkanów oraz odwiertów górniczych. Na Antarktydzie się go w zasadzie nie spotyka.

Jarosyt to minerał, który wykryto na Marsie po raz pierwszy w 2004 roku

W tym przypadku znaleziska dokonano na głębokości ponad 1600 metrów, za sprawą wydobytego stamtąd rdzenia lodowego. Po zbadaniu fragmentów minerału pod mikroskopem elektronowym, naukowcy wywnioskowali, że jarosyt uformował się w kieszeniach wewnątrz lodu.

Czytaj też: Naukowcy dostali się 650 metrów w głąb lodu. Jaki sekret skrywa Antarktyda?
Czytaj też: Mars kołysze się w zadziwiający sposób. Nie wiadomo, jak się to dzieje
Czytaj też: Antarktyda ma coraz więcej dziur. Winne niewidzialne „ciągi”

Nie musiał więc trafić na Ziemię w formie marsjańskiego meteorytu. Takie odkrycie sugeruje, że opisywany minerał mógł powstać na Marsie w podobny sposób jak na naszej planecie.