Reklama
aplikuj.pl

Mechanizm klapki Motoroli RAZR nie wytrzyma roku. Nie do końca wierzę w ten test

Motorola RAZR ile wytrzyma klapka

Podobnie jak w przypadku Galaxy Folda, serwis CNET sprawdził ile cykli otwierania i zamykania wytrzyma klapka Motoroli RAZR. Uzyskany w teście wynik jest wręcz fatalny. Tylko czy można go uznać za wiarygodny? Tutaj mam pewne zastrzeżenia.

Klapka Motoroli RAZR nie wytrzyma roku

Trwający ponad trzy godziny test został przeprowadzony na specjalnej maszynie, która raz po raz składała i otwierała klapkę Motoroli RAZR. To chyba najprostsze możliwe narzędzie do weryfikacji trwałości mechanizmu.

W podobnym teście Galaxy Fold wytrzymał 120 000 cykli otwierania i zamykania. To sporo, ale mniej od deklarowanych przez Samsunga 200 000.

Motorola RAZR dała za wygraną po… 27 000. Pomiędzy 27 000, a 28 000 mechanizm klapki zbuntował się i zaczął chodzić z wyraźnym, trudnym do pokonania oporem. To bardzo słaby wynik, który pokazuje, że RAZR może mieć problem z wytrzymaniem roku normalnego użytkowania. Ale…

Czy faktycznie mamy się czego obawiać?

Test CNET-u został przeprowadzony na tylko jednym egzemplarzu RAZR-a. Nie został powtórzony, więc ciężko mówić tutaj o jakiejkolwiek prawidłowości.

Swoje testy, ale na znacznie większej liczbie egzemplarzy, przeprowadzała również Motorola. Wyglądały one bardzo podobnie. Podczas europejskiej premiery RAZR-a miałem okazję dowiedzieć się jakie były wyniki. Niestety nie mogę podać konkretnej liczby, ale wynik był sporo niższy od tego deklarowanego przez Samsunga (200 000), ale też znacznie wyższe od tego uzyskanego przez CNET. Choć oczywiście test redakcji był, powiedzmy, bardziej niezależny.

Do tej pory widziałem kilkanaście egzemplarzy RAZR-a i żaden z nich nie był nowy. Najstarsze miały nawet pół roku. Były w ciągłym, normalnym i codziennym użytkowaniu przez pracowników Motoroli i mechanizmy klapki w każdym z nich działały perfekcyjnie, a ekrany nie miały żadnych śladów zginania.

Oczywiście test CNET-u daje do myślenia, ale zdecydowanie nie uznałbym go za powód do paniki. W tej sytuacji najlepiej byłoby, gdyby głos w tej sprawie zabrała sama Motorola lub gdyby test został powtórzony, najlepiej na kilku egzemplarzach smartfonu.