Reklama
aplikuj.pl

W ten sposób ewolucja zmieniła mózg człowieka

ewolucja

Narząd ukryty w naszej czaszce zawiera w sobie niemal 100 miliardów neuronów. Mózg jest w stanie rozwiązać skomplikowane zadania w ciągu milisekund i stanowi świetny przykład ewolucji.

Podobnie jak w przypadku wszystkich żywych organizmów, tak i mózg człowieka podlega ciągłemu rozwojowi ewolucyjnemu. U Australopiteków narząd ten miał objętość wynoszącą 450 cm sześciennych, ale była ona wystarczająca do obsługi kamiennych narzędzi.

Czytaj też: Przodkowie ludzi w niesłychany sposób przystosowali się do zmian klimatu
Czytaj też: Prehistoryczny szkielet z Niemiec dostarcza informacji o naszych przodkach
Czytaj też: Gdzie mieszkali tajemniczy przodkowie ludzi – denisowianie?

Co ciekawe, rozmiar mózgu jest zazwyczaj silnie związany z masą ciała, lecz ludzie stanowią w tym przypadku niezwykły wyjątek. Mózg człowieka jest bowiem 3-krotnie większy niż w przypadku innych ssaków o podobnej masie ciała. Z kolei jego kora mózgowa jest 3,4 razy większa.

Mózg człowieka podlega ciągłym zmianom, a jego wielkość obecnie maleje

Szczególnie interesujący jest fakt, że neandertalczycy mieli średnio większą pojemność czaszek od Homo sapiens. Być może był to jeden czynników, które doprowadziły do zniknięcia tego gatunku z powierzchni Ziemi. Co więcej, nasze mózgi zmniejszają się od 10 000 – 20 000 lat, co jest przynajmniej częściowo związane ze zmniejszającą się wielkością ludzkiego ciała. A im mniejszy układ nerwowy, tym mniejsze zużycie cennej energii.

Czytaj też: Człowiek ma ukryty drugi mózg. Wiecie, gdzie się znajduje?
Czytaj też: Ludzki mózg wygląda jak wszechświat. Zobaczcie porównanie
Czytaj też: Powiększyli mózgi małp. Naukowcy użyli do tego ludzkich genów

Warto podkreślić, iż kiedy ludzki mózg się zmniejszał, pojawiła się mutacja genetyczna, która umożliwiła rozwój mowy. Przyczyniła się ona do rozwoju inteligencji i zwiększyła również asymetrię mózgu człowieka. Np. obszar odpowiedzialny za umiejętności językowe jest znacznie większy w lewej niż w prawej półkuli. Owa różnice będą się zapewne pogłębiać, choć nie wiadomo, jak dokładnie przebiegnie dalsza ewolucja tego cennego organu.