WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Prehistoryczny szkielet z Niemiec dostarcza informacji o naszych przodkach

Prehistoryczny szkielet z Niemiec dostarcza informacji o naszych przodkach

Niemieccy badacze starają się zrozumieć, jak wyglądało życie prehistorycznej kobiety, która zmarła ponad 5000 lat temu. Swoje działania rozpoczęli po tym, jak znaleziono szczątki podczas prac wykopaliskowych związanych z budową turbin wiatrowych.

Określona mianem kobiety z Bietikow, została znaleziona w pobliżu wsi w północno-wschodniej części Niemiec. Szkielet został pochowany w pozycji kucającej, jednej z najstarszych znanych form pochówku. Badania wykazały, że kobieta miała od 30 do 45 lat i zmarła ponad 5000 lat temu.

Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni

Biorąc pod uwagę tę datę, możemy przypuszczać, iż zmarła żyła mniej więcej w tym samym czasie, co słynny Ötzi, zwany również człowiekiem z lodu. Jego ciało było bardzo dobrze zachowane, a organy, skóra i inne szczątki organiczne pozostały nienaruszone. Badacze byli nawet w stanie zobaczyć, co zjadł na kilka godzin przed śmiercią.

Prehistoryczny szkielet kobiety z Bietlikow pochodzi z podobnego okresu co słynny człowiek z lodu

Z kobiety z Bietikow pozostały tylko kości i fragmenty odzieży, ale archeologom udało się zebrać kilka innych informacji na temat jej życia. Analiza zębów zmarłej potwierdziła, iż to właśnie w okresie neolitu człowiek po raz pierwszy wprowadził do swojej diety zboża. Można je było łatwiej przechowywać niż mięso, a także wykorzystać jako środek płatniczy.

Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?
Czytaj też: Pierwotnie marchew wcale nie była pomarańczowa. Skąd jej dzisiejsza barwa?