Reklama
aplikuj.pl

Mózg w kosmosie się zmienia. Oto, jak przebiega jego przystosowanie

wydobywanie kryptowalut, kryptowaluty Microsoft, Microsoft aktywność mózgu, fale mózgowe kryptowaluty, aktywność mózgu kryptowaluty

Skany ujawniły, jak nasze mózgi radzą sobie z pobytem w przestrzeni kosmicznej. Badaniami objęto 11 astronautów, którzy spędzili około sześciu miesięcy na orbicie okołoziemskiej.

Taka analiza wykazała wzrost zawartości substancji białej i szarej w trzech obszarach mózgu, które są mocno zaangażowane w ruch. Zmiany te odzwierciedlają neuroplastyczność mózgu, dzięki której tkanka nerwowa odbudowuje się, aby sprostać nowym wymaganiom związanym z życiem na orbicie.

Skany mózgu, wykonane średnio 171 dni przed i po odbyciu misji na ISS (oraz ponownie siedem miesięcy później) potwierdziły, że płyn mózgowo-rdzeniowy, w którym znajduje się mózg, zmienia swoje położenie podczas pobytu na orbicie. W ten sposób mózg przesuwa się ku górze. Rozszerza również wypełnione płynem komory, co może wyjaśniać genezę tzw. SANS, czyli zespołu zaburzeń ostrości widzenia podczas pobytu w kosmosie.

Czytaj też: Jak palenie marihuany wpływa na mózgi nastolatków?

Zdjęcia wykazały również zmiany mikrostrukturalne w trzech obszarach mózgu: korze ruchowej, móżdżku oraz jądrach podstawnych. Co ciekawe, nawet siedem miesięcy po powrocie na Ziemię u astronautów nadal widoczne były pewne zmiany.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News