Reklama
aplikuj.pl

Siły Powietrzne USA po raz kolejny myślą o zakupie F-16

smaolot

Z doniesień zza oceanu wynika, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poważnie zastanawiają się nad zakupem kolejnych F-16.

Obecnie w ich szeregach znajduje się ponad 900 takich myśliwców, w tym 783 jednomiejscowych F-16C i 151 F-16D. Średni wiek floty F-16C wynosi 28,7 lat, jak sugerują statystyki zaprezentowane na łamach miesięcznika Air Force.

Czytaj też: Cena myśliwców wojskowych przeraża, deklasując dawne samoloty
Czytaj też: O myśliwcu F-14 Tomcat, który stał się tym, co miał chronić
Czytaj też: Problem nowych okrętów LCS Marynarki USA

Pierwotnie F-16 posiadały tylko dwa pociski rakietowe powietrze-powietrze oraz ponad 10 tysięcy funtów ładunków wybuchowych. Na zlecenie firm General Dynamics i Lockheed Martin zbudowano łącznie ponad 4500 samolotów F-16 Fighting Falcon, które są użytkowane przez 26 krajów, w tym Polskę.

Myśliwce F-16 są obecnie wykorzystywane przez siły powietrzne ponad 20 krajów

Na przestrzeni lat F-16 ewoluował, otrzymując m.in. radar AESA, kierowane pociski AMRAAM o zwiększonym zasięgu i usprawnione zbiorniki paliwowe. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych nie kupiły ani jednego nowego ezgemplarza F-16 od kilkunastu lat, a większość dotychczasowych modernizacji była wynikiem sprzedaży na rzecz Izraela czy Korei Południowej.

Czytaj też: Iran wykrył okręt podwodny USA i to wcale nie coś normalnego
Czytaj też: Ten myśliwiec zestrzelił samego siebie, czyli o F-11 Tiger
Czytaj też: Skąd wzięło się powiedzenie Roger That, czyli „odbiór”?

Pierwotnie dotychczasowa flota miała być zastąpiona przez F-35A Joint Strike Fighter, a F-16 miały odejść w cień. w praktyce wyszło jednak na to, koszt F-35A, wynoszący wynoszący ok. 80 milionów dolarów za samolot, nadal jest zbyt wysoki. Co więcej, pilotowanie F-35A jest tak drogie, że 1000 godzin lotu wiąże się z wydatkami rzędu 44 milionów dolarów.