Reklama
aplikuj.pl

8 państw podpisało porozumienie dot. wykorzystania Księżyca

ksiezyc

Założenia tzw. Artemis Accords zostały podpisane przez następujące kraje: Australię, Kanadę, Włochy, Japonię, Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Dokument wzmacnia traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. Był to dokument, który dotyczył wykluczenia użycia broni masowego rażenia na Księżycu i innych pozaziemskich obiektach. Traktat z 1967 r. został podpisany i ratyfikowany przez 110 krajów, w tym Rosję, Chiny i Stany Zjednoczone.

Czytaj też: Na Międzynarodową Stację Kosmiczną zostanie wysłana nowa kosmiczna toaleta

Czytaj też: Kosmiczne śmieci to coraz większy problem. Nie wiadomo, skąd pochodzi 3/4 z nich

Czytaj też: W ziemską atmosferę wleciał obiekt. Następnie powrócił w przestrzeń kosmiczną

Artemis Accords dotyczą bezpiecznego i skoordynowanego wykorzystania Księżyca

Z kolei sygnatariusze Artemis Accords zgadzają się na 10 zasad, w tym na pokojowe badania oraz ich przejrzystość; oferowanie pomocy załogom znajdującym się w niebezpieczeństwie; publiczne udostępnianie informacji naukowych i bezpieczne usuwanie odpadów kosmicznych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Lista krajów, które zgodziły się na przytoczone wyżej założenia nie jest jeszcze zbyt długa. Brakuje na niej m.in. Rosji, Chin oraz Indii, czyli liderów kosmicznego wyścigu. Przedstawiciele NASA przekonują jednak, że w kolejnych miesiącach i latach grono sygnatariuszy z pewnością się powiększy.

Czytaj też: Astronomowie wykorzystali SI. Powstała trójwymiarowa mapa kosmosu

Czytaj też: Vespera, czyli stacja badawcza dla każdego fana kosmosu