WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Na Marsie znajdują się kamienie przypominające te na Ziemi

Większość obrazów pochodzących z Marsa jest na tyle charakterystycznych, że łatwo można ocenić, iż nie pochodzą one z naszej planety. Charakterystyczny horyzont, pomarańczowe zabarwienie i kilka innych cech o tym przesądza. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z szeregiem kamieni, których ułożenie sugeruje, że mogły zostać naniesione przez płynącą w tym miejscu rzekę.

Zdjęcie zostało wykonane przez łazik Curiosity, który wykorzystał w tym celu kamerę zwaną MAHLI. Obraz jest niezwykle „świeży” i pochodzi z 24 marca. Warto zwrócić uwagę na kilka interesujących rzeczy. Po pierwsze, niewielkie skały są stosunkowo jasne, a nie rdzawo pomarańczowe, jak w przypadku innych zdjęć, które pochodzą z powierzchni Czerwonej Planety.

Czytaj też: Na zdjęciach satelitarnych widać dawne marsjańskie rzeki

Po drugie zwróćcie uwagę na mniejsze, szare kule wymieszane z podłużnymi kamieniami. Wiele osób twierdzi, że tego typu obiekty mogą być pozostałościami po dawnych cywilizacjach zamieszkujących Marsa. NASA wyjaśnia, iż ich obecność wynika z występowania zjawiska tzw. konkrecji. Gdy minerały gromadzą się w nasiąkniętych wodą skałach, które z czasem twardnieją. Następnie część skał ulega erozji na skutek działania wody czy wiatru, a te twardsze elementy pozostają.

Dzięki zdjęciu możemy jeszcze lepiej zdać sobie sprawę, że choć dystans między Ziemią a Marsem jest iście kosmiczny, to w przeszłości tamta planeta mogła być całkiem podobna do naszej.

[Źródło: bgr.com; grafika: NASA]

Czytaj też: W ciągu ostatnich 10 lat w Marsa uderzyła asteroida