Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy – smartfony i telekomunikacja [28.01.2020]

Motorola Moto G8 premiera

Czy Brexit wpłynie na opłaty roamingowe i czy Londyn zbanuje Huaweia? Kiedy zadebiutuje flagowa Motorola z rysikiem? Co potrafi kamera iPhone’a 11? Co się dzieje z pasmem 700 MHz? Co powróci w iPhonie 9? Śpieszymy z odpowiedziami w zbiorze najciekawszych newsów z dzisiejszego dnia.

Duże premiery Motoroli. W końcu zobaczymy flagowca

Motorola MWC Barcelona

Uzupełnienie serii Moto G8 oraz flagowa Motorola Edge+ z rysikiem – to wszystko zobaczymy już 23 lutego w Barcelonie.

Serii Moto G8 brakuje jeszcze dwóch modeli. Nadchodząca Moto G8 Power zaoferuje ekran FullHD+ o przekątnej 6,36 cala, układ Qualcomm Snapdragon 665, 4 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci wbudowanej, poczwórny aparat – 16 Mpix (F/1.7), 2 Mpix (makro), 8 Mpix (szerokokątny) i 8 Mpix. Smartfon będzie zasilany akumulatorem o pojemności 5000 mAh z szybkim ładowaniem TurboCharge o mocy 18W.

Motorola G8 Power zdjęcie

Moto G8 będzie zdecydowanie niżej pozycjonowana. Ekran o przekątnej 6,39 zaoferuje rozdzielczość HD+, a w stosunku do G8 Power dostaniemy więcej wariantów pamięci – 2, 3 lub 4 GB pamięci RAM i 32 lub 64 GB pamięci RAM. Procesor będzie ten sam, a aparatów mniej – 16 Mpix (F/1.7), 2 Mpix (makro) i 8 Mpix (szerokokątny). Skromniejszy będzie też akumulator – 4000 mAh z ładowaniem o mocy 10W.

Motorola Edge+

Flagowa Motorola Edge+, to ten tajemniczy smartfon z rysikiem. Wiemy o niej jednak tylko tyle, że będzie to prawdziwy flagowiec, co potwierdzają wysokie wyniki w benchmarkach, Snapdragon 865 i 12 GB pamięci RAM.

Apple znowu goni konkurencję. iPhone 11 nagrywa filmy dwoma aparatami

iPhone 11 nagrywanie z dwóch kamer jednocześnie

Spokojnie, to nie tak, że Apple postanowił gonić konkurencję i wypuścił aktualizację oprogramowania. Mowa o aplikacji Filmic dla systemu iOS. Pozwala ona na nagrywanie filmów za pomocą dwóch aparatów jednocześnie. To funkcja, którą posiadacze urządzeń konkurencji cieszą się od… całkiem długiego czasu.

Filmy mogą być nagrywanie w maksymalnej rozdzielczości FullHD, w 24, 25 lub 30 klatkach na sekundę. Materiał jest zapisywany niezależnie, dla obu kamer jednocześnie. Aplikacja jest darmowa.

Rusza refarming pasma 700 MHz i wdrożenie DVB-T2

tv samsung DVB-T2, telewizory samsung DVB-T2

UKE poinformował o starcie procedury, która ma celu zmiany rezerwacji częstotliwości dla operatorów telewizji naziemnej. Chodzi o przeniesienie sygnału z pasma 694 – 790 MHz poniżej 694 MHz. Będzie to długotrwały proces, który potrwa do czerwca 2022 roku. Po co?

W paśmie 700 MHz docelowo ma działać sieć 5G. Ma działać, bo aby było to możliwe w Polsce, kraje sąsiadujące muszą zrobić to samo. O ile na zachodzie problemu nie ma, tak na wschodzie chęci do współpracy brak. Mimo wszystko jeśli Polska tego nie zrobi, to nasza telewizja będzie zakłócać działanie 5G na terenie Niemiec. Wiec i tak i tak zmiany muszą być wdrożone.

Wraz z refarmingiem wdrażana jest nowa technologia DVB-T2, o której więcej pisaliśmy tutaj i tutaj.

iPhone 9 będzie nie tylko mały. Będzie miał przycisk Home! Tylko kto ma rację?

iPhone SE 2

W sprawie smartfonów Apple’a nie ma pewnych i nieomylnych źródeł przecieku. Są tylko osoby, których informacje najczęściej się sprawdzają. I tak, jedno źródło (japońskie) mówi o większym ekranie i rezygnacji z TouchID na rzecz FaceID. Drugie, bardzo pewne (Evan Blass, @evleaks) mówi o małym ekranie i TouchID wbudowanym w przycisk Home. Oraz dodatkowo premierze na wiosnę, a nie pod koniec 2020 roku.

Jeśli więc chodzi o iPhone’a 9 a.k.a. iPhone SE2 – jak zobaczę, to uwierzę.

Co z roamingiem i Huaweiem w Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania daje zgodę na dostęp do sieci 5G przez Huawei

Sytuacja Wielkiej Brytanii jest ciekawa pod wieloma względami. Pierwsze pytanie – co z roamingiem? Głos w tej sprawie zabrał rzecznik prasowy Orange Wojciech Jabczyński. Do końca 2020 roku stawki roamingowe na pewno pozostaną bez zmian i podobnej sytuacji możemy spodziewać się w przypadku pozostałych operatorów. Jak będzie później? Czas pokaże.

Dzisiaj brytyjski rząd opublikował decyzję w sprawie budowy sieci 5G. Jako bliski sojusznik Stanów Zjednoczonych, raczej spodziewaliśmy się radykalnego podejścia do Huaweia, ale zamiast całkowitego zakazu są obostrzenia.

Dostawcy ryzykowni, oczywiście bez podania nazwy firm, nie będą mogli dostarczać sprzętu do budowy infrastruktury kryzysowej oraz w miejscach wrażliwych, czyli znajdujących się w pobliżu elektrowni atomowych i baz wojskowych. Dodatkowo, udział sprzętu ryzykownych dostawców w sieci 5G nie może przekroczyć 35%.