Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [06.03.2021]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria

Co działo się na wojskowym poletku w pierwszym tygodniu marca? O tym poniżej i przypominam, że jeśli pragnięcie więcej informacji na dany temat, klikajcie w nagłówek.

Naddźwiękowy dron bojowy Arrow ujawniony w formie konceptu

Firma Kelley Aerospace ujawniła koncepcję naddźwiękowego bezzałogowego statku powietrznego (UCAV), czyli po prostu drona. Ten nazywa się Arrow, jest szalenie wszechstronny i będzie produkowany w zakładzie firmy w Seletar Aerospace Park w Singapurze, a przy tym wszystkim warto wspomnieć, że loty testowe jego prototypu w znacznie mniejszej skali odbyły się w Izraelu w 2014 roku.

Ważący maksymalnie 16800 kg dron bojowy Arrow może być sterowany przez dwóch operatorów na ziemi, ale też latać autonomicznie razem z załogowym samolotem bojowym, który może zajmować się sterowaniem wielu z nich. Zasięg? 4815 km. Prędkości? 2,1 Macha. Zalety? M.in. niska cena.

Pierwszy lot Loyal Wingman Boeinga. Bojowy dron w akcji

Dron bojowy Boeinga Loyal Wingman wykonał swój pierwszy lot nad kompleksem Woomera Range w Australii, po czym rząd państwa zamówił trzy kolejne z nich. Najwidoczniej był zachwycony wspólnym projektem Boeinga Australia i Królewskich Australijskich Sił Powietrznych, który jest kulminacją trzech lat rozwoju – od projektu po fizyczny prototyp.

Oto sekretny dron Speed Racer Lockheed Martina

Oficjalnie nie wiemy, czym dokładnie jest Speed Racer od Lockheed Martin, ale to pewne, że nie jest jedynie demonstratorem jakiejś technologii, bo interesuje się nim m.in. Pentagon. Najpewniej zobaczymy go w wersji C-12, która przyjmie formę wielkiego pocisku manewrującego lub sprzętu specjalnie do rekonesansu i rozpoznania.

Uzbrojenie niszczycieli Zumwalt może przybrać rekordową postać

Z okrętami Zumwalt jest związana cała masa ciekawostek i dziwnego żonglowania trzema z nich w myśl ich funkcji na służbie. Tym razem dowiedzieliśmy się, że mogą one jako pierwsze na świecie dzierżyć na pokładzie broń hipersoniczną, jak również laserową.

Wojskowy pojazd Storm z Ukrainy, czyli hybrydowy napęd i zimnolądowe możliwości

Storm to opancerzony MPV (pojazd wielozadaniowy) z pełnymi możliwościami ziemnowodnymi. Jako gąsienicowy pojazd wykorzystuje nietypowy w tej dziedzinie hybrydowo-elektryczny układ napędowy. Odpowiada za niego firma z Ukrainy, a obecnie to tylko koncept.