Pierwszy tydzień lutego już za nami. Pytanie więc, co przyniósł na wojskowym poletku? Na początek rzucimy okiem na te wiadomości, które mogą nieco… niepokoić.
Obejrzyj nagranie, jak rosyjski bombowiec przelatuje przy niszczycielu USA
Incydent miał miejsce 31 stycznia na Morzu Czarnym, gdzie niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, stacjonujący w porcie Rota w Hiszpani, wybrał się na mały „patrol”, aby upewnić sojuszników NATO, że USA trzyma rękę na pulsie w tym regionie. Wtedy nieoczekiwanie tuż przy lewej burcie na małej wysokości przeleciał rosyjski bombowiec Su-24.
Widmo wojny? Chiny symulowały atak na lotniskowiec USA
Gdyby tego było mało, Chiny 23 stycznia wysłały aż osiem bombowców H-6K, cztery myśliwce J-16 oraz samolot przeciw okrętom podwodnym Y-8 na „spotkanie” z lotniskowcem USA. Już taki szwadron w powietrzu może niepokoić, ale to nie wszystko.
W rzeczywistości bombowce ćwiczyły atak na lotniskowiec USS Theodore Roosevelt (zdjęcia), który wpłynął na Morze Południowochińskie. Wprawdzie poza realnym zasięgiem pocisków, ale to mało pocieszające.
Najnowszy myśliwiec F-15 Eagle Sił Powietrznych USA wzbił się w przestworza
Lot testowy trwał 90 minut, a myśliwiec spisał się zgodnie z oczekiwaniami i bardzo dobrze. F-15 Eagle, a w rzeczywistości F-15EX, zastąpią w służbie Sił Powietrznych myśliwce F-15C i -D, których łącznie jest aż 234.
Amerykański F-15 Eagle jest niczym innym, jak najnowszą wersją F-15EX, którą rozwinięto za sprawą kontrahentów pokroju Izraela, Arabii Saudyjskiej, czy Korei Południowej, kiedy USA zaprzestało kupować F-15 w 2001 roku. Teraz z kolei w planach ma zakup aż 144 myśliwców F-15EX
Nowa rosyjska zbroja dla żołnierzy w ogniu krytyki
Jako część nowego systemu wyposażenia „Sotnik”, Siły Lądowe Rosji będą zapewniać w 2025 roku swoim żołnierzom pancerz osobisty firmy Rostec. Ten ponoć jest tak świetny, że będzie w stanie zatrzymać pocisk z karabinu maszynowego kalibru .50.
Dokładne porównania wykazały jednak, że w najlepszym przypadku, czyli kiedy rosyjscy inżynierowie jakoś stworzyliby wręcz niewiarygodną kamizelkę tego typu, to kiedy ta przyjmie na siebie wystrzał z kalibru 0.50 o mocy około 5000 kg nie tylko da o tym znać użytkownikowi, ale też wykrzywi się na tyle, że będzie bezużyteczna.
Nowy helikopter dla Marynarki USA poszukiwany
Tym razem ruszyły wysiłki, które mają na celu rzucić światło na nowy helikopter dla Marynarki USA. Mowa o Future Vertical Lift, czyli helikopterze średniej wielkości, który zastąpiłby obecne Seahawk, zapewniając okazalszy zasięg, wyższe prędkości i zapewne lotnicze nowinki technologiczne w samej konstrukcji.
Nowy śmigłowiec Marynarki Wojennej prawdopodobnie zostanie „podkradnięty” z programu FLRAA Armii USA i przejdzie stosowne przeróbki, aby lepiej spełniać swoje role w marynarce. Nastąpi to jednak dopiero w trzeciej dekadzie tego wieku.