Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [9.05.2021]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria

Dziś będzie zarówno górnolotnie, jak i technologicznie, bo ubiegłym, maturalnym dla wielu tygodniu, doczekaliśmy się wielu szalenie ciekawych informacji na temat nowych programów i możliwości przede wszystkim Armii USA.

Autonomiczny system Skyborg zaliczył swój pierwszy raz w dronie

Siły Powietrzne USA pochwaliły się właśnie, że w ubiegłym miesiącu przetestowały po raz pierwszy autonomiczny system Skyborg w dronie. Tym dronem był znany Kratos UTAP-22, który to zaliczył 130-minutowy lot w bazie sił powietrznych Tyndall na Florydzie, spisują się świetnie zarówno w locie podstawowym, jak i reagowaniu na polecenia nawigacyjne.

Autonomiczny system Skyborg, pierwszy raz w dronie, test Skyborg, dron Skyborg

Program Skyborg jak na razie spełnia ten wymóg „szybkiego wprowadzenia na rynek”, jako że pierwsze testy nastąpiły w niecały rok od pierwotnego ogłoszenia. Teraz oczekuje się, że drony napędzane coraz to ulepszonym systemem autonomicznym będą brały udział w testach razem z innymi, już załogowymi samolotami.

Myśliwce dogadały się ze sobą w ważnym teście Project Hydra

Niedawno miał miejsce arcyważny test z udziałem dwóch różnych myśliwców piątej generacji oraz samolotu szpiegowskiego w głównej roli w ramach Project Hydra. Ten ma za zadanie obejść problemy komunikacyjne między tymi myśliwcami za pomocą samolotu szpiegowskiego, który w teście pełnił funkcję węzła komunikacyjnego między myśliwcami F-22 oraz F-35 Lighting II.

Jak informuje Lockheed Martin, test obejmował przesłanie danych do systemu IBCS, który następnie przekazał dane do IBCS Tactical System Integration Laboratory (TSIL) w Fort Bliss w Teksasie. Miało to na celu wsparcie symulowanego ćwiczenia, w którym to wykorzystywano dane o namierzaniu z pięciu F-35. Dzięki samolotowi szpiegowskiemu U-2, pięć myśliwców pozostawało połączonych ze sobą, a także z globalnymi jednostkami dowodzenia i kontroli, nawet poza zasięgiem wzroku.

Obejrzyjcie wojskowe testy plecaka odrzutowego Gravity Industries

Firma Gravity Industries po raz kolejny pochwaliła się, że brytyjscy marines testują ich plecaki odrzutowe podczas misji szkoleniowych. Te plecaki odrzutowe bazują na miniaturowych turbinach odrzutowych, które wytwarzają wystarczająco duży ciąg, aby wznieść w przestworza wyszkolonego wojaka piechoty morskiej. Ten z kolej musi zapanować nad sprzętem po starcie.

Te najnowsze wojskowe testy plecaka odrzutowego, które możecie obejrzeć powyżej, obejmowały m.in. wystartowanie jednego z marines ze statku w myśl pogoni za drugim, gdzie po wylądowaniu bohater mógł opuścić drabinę za burtę, umożliwiając pozostałym wspięcie się na pokład w tym nowoczesnym wydaniu abordażu.

Armia USA zachwycona dronami FTUAS. Prototypy okazały się fenomenalne

Niektóre z programów bojowych Armii USA nie przestają zadziwiać, co tyczy się również dronów FTUAS, które niedawno zostały przetestowane na jednym poletku, choć w rzeczywistości testowano je w praktyce przez cały 2020 rok. Finalnie ma zostać wybrany jeden dron, aby zastąpić starzejącego się zwiadowczego drona RQ-7 Shadow w ramach programu FTUAS, czyli Future Tactical UAS

Po testach zażyczono sobie przyspieszenia programu FTUAS, a na tę prośbę pozytywnie odpowiedziało aż 23 partnerów z branży, ale nie oznacza to, że skrócenie czasu jest pewne.

W wojnie, jak w grze. Spójrzcie co umożliwiają wojskowe gogle ENVG-B

Na koniec zejdziemy na ziemię, choć nie zwolnimy tempa, bo wojskowe gogle ENVG-B są czymś, co po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Opracowane we współpracy z L3 Warrior Systems ENVG-B, czyli Enhanced Night Vision Goggle-Binoculars trafiły niedawno na wyposażenie Brygady Lancerów, zapewniając żołnierzom zupełnie nowy poziom zaawansowania i skuteczności gogli noktowizyjnych. Jak to działa w praktyce? Sprawdźcie sami: