Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – motoryzacja [21.02.2021]

Najciekawsze newsy tygodnia – motoryzacja [14.02.2021]

W tym tygodniu miały miejsce dwie ważne premiery, dwie równie ważne zapowiedzi dla elektrycznych samochodów, a Elon Musk ponownie pokazał, że wie, jak zaskoczyć świat.

Tesla Roadster będzie latał, czyli Musk znów mówi za wiele

Tym razem właściciel Tesli, SpaceX i Boring Company zdradził plany firmy Tesla na elektrycznego Roadstera. Według jego słów nadchodzący Roadster Tesli był w stanie oderwać się od ziemi za sprawą technologii rakietowej na jakiś metr.

Wszystko rozbija się o szalony wręcz pakiet SpaceX, który ma obejmować silniki strumieniowe zimnego powietrza. Ponoć pakiet SpaceX zastąpi dwa małe siedzenia na tyle ze standardowej wersji wysokociśnieniowym zbiornikiem i kilkoma silnikami odrzutowymi. Ostatnio jednak dostaliśmy kolejne potwierdzenie tego, że ambicje Tesli przewyższyły jej możliwości… ponownie.

Wielkie zmiany w przyszłości Jaguara i Land Rovera

Ogłoszony przez Jaguar Land Rover plan na najbliższe lata jest z naszego punktu widzenia prosty. Sprowadzi się bowiem do tego, że po prostu Jaguar będzie oferował tylko zelektryfikowane samochody od 2025 roku i wyłącznie bezemisyjne w 2030 roku.

Land Rovera Defender Works V8 Trophy w akcji, Defender Works V8 Trophy w akcji, Defender Works V8 Trophy

Gdyby tego było mało, tuż po nim podobnie postąpi Land Rover, zmieniając „większą część oferty” (60%) z Defenderem, Discovery i Range Roverem na czele właśnie na EV. W ramach tego nowego planu obie marki opracują oddzielne architektury elektryczne z „dwiema wyraźnymi, niepowtarzalnymi osobowościami”.

Premiera Porsche 911 GT3 2022. Ogromne skrzydło i nowe zwieszenie

Zadebiutowało Porsche 911 ze znacznie bardziej sportowym sznytem, który na pierwszy rzut oka ukazuje się w formie większych wlotów powietrza, elementami z włókna węglowego oraz wielkim tylnym skrzydle i przednią „wargą” pod zderzakiem.

Sercem nowego GT3 jest wolnossący 4,0-litrowy sześciocylindrowy silnik typu (oczywiście) bokser o mocy 508 koni mechanicznych i momencie obrotowym na poziomie 469 Nm. Silnik ten rozkręca się do maksymalnie 9000 obr/min, posiada sześć niezależnych korpusów przepustnicy i jest standardowo wyposażony w siedmiobiegową skrzynię PDK z opcją sześciobiegowego manualu.

McLaren Artura zadebiutował. Oto pierwsza hybryda McLarena

McLaren Artura 2022 napędza 3-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem, który w pojedynkę zapewnia moc rzędu 585 KM i 584 Nm momentu obrotowego. Z kolei coś, co w uproszczeniu możemy nazwać mianem silnika elektrycznego, zapewnia dodatkowe 95 KM i 225 Nm, co daje łączną moc do 680 KM i 804 Nm.

Bazując na lekkiej platformie MCLA, McLaren Artura waży prawie 1500 kilogramów z płynami eksploatacyjnymi z czego elementy hybrydowe łącznie ważą tylko 130 kg. MCLA zapewniło też modelowi szereg aktywnych funkcji bezpieczeństwa.

Przyszłość Forda w Europie ujawniona

Ford ogłosił, że w Europie od 2030 roku będzie sprzedawać tylko i wyłącznie osobowe samochody bezemisyjne, co oznacza, że kultowe modele marki porzucą silniki spalinowe na rzecz elektrycznych. Pierwszym krokiem na drodze do tego celu będzie zelektryfikowanie całej oferty do połowy 2026 roku.

Mustang Mach-E 1400 w akcji Driftkhana

Firma szacuje, że do 2030 roku dwie trzecie sprzedaży pojazdów użytkowych będą stanowić hybrydy typu plug-in i pojazdy elektryczne. Z kolei do 2024 roku modele Transit i Tourneo będą oferowane również z całkowicie elektrycznymi lub hybrydowymi układami napędowymi typu plug-in.