Najciekawsze newsy tygodnia – motoryzacja [31.01.2021]

Najciekawsze newsy tygodnia – motoryzacja [14.02.2021]

W tym tygodniu na stronie królowała Tesla, ale znalazło się miejsce zarówno dla Porsche, BMW i Volkswagena.

Najtańsze Porsche Taycan w Polsce. Ile zapłacimy za elektryczne Porsche?

Pierwsze elektryczne Porsche w Polsce mogliśmy kupić już od wielu miesięcy w wersji Turbo S, Turbo i 4S za kolejno 794, 653 i 457 tysięcy złotych. Ostatnio jednak tę gamę uzupełnił Porsche Taycan. Po prostu
“Taycan”, który na dodatek jest teraz najtańszym modelem z tej rodziny.

Niestety “najtańsze” w przypadku Porsche nie oznacza ceny powyżej 100 tysięcy złotych. Porsche Taycan w Polsce kosztuje wyjściowo 389 000 zł, oferując bazowo 408 KM szczytowej mocy bez pakietu Performance Plus i 476 KM z nim. Nominalna moc wynosi z kolei odpowiednio 326 i 380 koni mechanicznych, ale w obu przypadkach w grę wchodzi napęd na tył.

Zwiastun nowego samochodu Lotus. Ten model zastąpi trzy inne

Istne trzy-w-jednym. Tak można w skrócie opisać nowy samochód Lotus, który zapowiedział nie tyle nowy samochód, co “nową serię samochodów sportowych”. Ta zastąpi obecne Elise, Exige i Evora.

Lotus Elise, Elise 2020, Elise Classic Heritage Edition, Lotus Classic Heritage
Lotus Elise

Nowy sportowy samochód Lotus, który ma być ostatnim modelem firmy z silnikiem spalinowym, ma występować w trzech odmiennych konfiguracjach. Marka jasno to sugeruje trzema modelami pod płachtami materiału, spod których i tak da się zobaczyć inne światła, czy projekty zderzaków.

Poznajcie nowe BMW M5 CS 2022. To najmocniejsze BMW M w historii

BMW M5 CS 2022 wejdzie do sprzedaży już wiosną 2021 roku w cenie 199900 euro, czyli po przeliczeniu 910000 zł. Co ważne, będzie to model tylko i wyłącznie dostępny w ramach 2022 roku modelowego, czyli bardzo limitowany.

Kupujący mogą liczyć na zredukowanie masy o 70 kg i przede wszystkim silnik V8 o pojemności 4,4 l i mocy 635 KM, który zapewnia BMW M5 CS 2022 miano najmocniejszego samochodu w historii BMW M. To przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,0 sekundy, a 10,4 sekundy zajmuje temu modelowi sprint do 200 km/h, podczas gdy prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 305 km/h.

Tańszy Volkswagen ID.3 Pure Performance już dostępny w Polsce

W chwili premiery VW ID.3 mogliśmy sięgnąć po wersje Pro Performance i Pro S, ale teraz oferta firmy poszerzyła się o bardziej okrojony wariant w postaci ID.3 Pure Performance, choć to nie koniec, bo z czasem na rynek trafi też podstawowy wariant Pure.

ID.3 Pure Performance jest już dostępny w Polsce w cenie od 136890 zł i zyskał dwa poziomy wyposażenia – City oraz Style. Bez względu na wybór wersji zawsze możecie liczyć na silnik o mocy 150 koni mechanicznych i akumulator o zasięgu do 351 km (WLTP) na jednym ładowaniu,

Odświeżenie Tesla Model X i Model S. Jest też nowa kierownica Tesli

Świetny tydzień dla Tesli sprowadza się do ujawnienia odświeżonego Modelu X i Modelu S razem z nową kierownicą. Najwięcej uwagi zebrały wydania Plaid Modelu S, ponieważ ten w wersji Plaid+ jest najszybszym samochodem seryjnym na świecie(!), jako że rozpędza się do setki poniżej 2,1 sekundy i pokonuje ćwierć mili poniżej 9 sekund.

Odświeżenie tych Modeli, to również nowy komputer pokładowy (poznamy szczegóły wkrótce), dodatkowy ekran dla pasażerów na tyle i rewolucyjna kierownica. Czym zachwyca? Prostotą, bo porzuciła dźwignie związane ze sterowaniem kierunkowskazami, reflektorami i wycieraczkami. W rzeczywistości ta nowa kolumna kierownicy nie jest wyposażona w żadną dźwignię, bo wszystko jest zintegrowane w tej wyjątkowej kierownicy motylkowej.