Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [19.04.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o wydobyciu zasobów na Księżycu, najjaśniejszej zaobserwowanej supernowej oraz szlaku handlowym Wikingów.

Prawdopodobnie poznaliśmy pochodzenie tajemniczego obiektu Oumuamua

Na przestrzeni miesięcy i lat pojawiło się wiele teorii na temat Oumuamua – obiektu międzygwiezdnego, który przybył na teren Układu Słonecznego w 2017 roku. Teraz naukowcy sądzą, że rozwiązali zagadkę związaną z jego pochodzeniem. Ich zdaniem jest to  fragment większego obiektu, który oderwał się od niego w czasie przelotu w pobliżu gwiazdy mającej na niego wpływ grawitacyjny.


Konsekwencje wyginięcia morskiej megafauny mogą być katastrofalne. Co wiemy na ten temat?

Sporo mówi się o tym, że liczba gatunków zagrożonych wyginięciem regularnie rośnie. Niedawno zespół badawczy ze Swansea University przeprowadził analizy poświęcone wpływowi wymierania morskiej megafauny na kondycję całego środowiska. Z badań wynika, że owe konsekwencje mogą być naprawdę poważne i zaburzą funkcjonowanie całego ekosystemu.


Górnictwo zmierza na Księżyc. Trump podpisał dekret o wydobyciu surowców w kosmosie

Spore kontrowersje wzbudziło podpisanie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dekretu związanego z wykorzystaniem zasobów naturalnych Księżyca. Inne kraje niezbyt przychylnie patrzą na decyzję tego światowego mocarstwa co do eksploatacji naszego naturalnego satelity. Księżyc miałby posłużyć m.in. jako swego stacja benzynowa przed wylotem np. w kierunku Marsa.


Wydłużone przebywanie w przestrzeni kosmicznej może wywoływać zmiany w mózgu

Analizując zmiany w objętości substancji białej tworzącej ludzki mózg, naukowcy doszli do wniosku, że przebywanie w przestrzeni kosmicznej może mieć na niego spory wpłw. Aby uzyskać takie spostrzeżenia, autorzy badań skupili się na mózgach astronautów wykonujących misje na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Co gorsza, owe zmiany wydają się nieodwracalne, bowiem utrzymywały się przez wiele miesięcy.


Oto najjaśniejsza supernowa, jaką kiedykolwiek zaobserwowano

Obserwacje SN2016aps wykazały, że zmierzone w jej przypadku poziomy promieniowania były pięciokrotnie wyższe niż zazwyczaj. Naukowcy sądzą, że supernowa ta ma masę od 50 do 100 razy większą od Słońca. Co ciekawe, jasność została dodatkowo spotęgowana na skutek zderzenia supernowej z warstwami gazu otaczającymi ten obszar. 


Topniejący lód odsłonił szlak handlowy z ery Wikingów

Topniejące fragmenty lodu pokrywającego tereny Norwegii odsłoniły masę przedmiotów pochodzących z lat od 1750 r. p.n.e. do 300 r. n.e. Ich analizuja doprowadziła archeologów do interesujących wniosków. Ich zdaniem, w badanym obszarze w przeszłości rozciągał się szlak handlowy wykorzystywany przez Wikingów. Towary transportowano tamtędy sezonowo – wiosną na łąki wypędzano bydło, a jesienią zwożono z nich poroże reniferów, skóry, masło i paszę dla zwierząt.


Pył księżycowy i druk 3D. W jaki sposób się łączą?

Aby ułatwić eksplorację kosmosu, konieczne jest opracowanie technik, które umożliwią wykorzystywanie znajdowanych w nim materiałów. Zdecydowane usprawnienie powinna zapewnić w tej materii technologia druku 3D, choć ważny jest również dostęp do budulca. Naukowcy związani z ESA oraz ASI sądzą, że jego rolę mógłby pełnić pył księżycowy, zwany regolitem. Występuje on również na naszej planecie.


Ta planeta jest podobna do Ziemi i może podtrzymywać życie

W odległości ok. 300 lat świetlnych od Ziemi krąży planeta pozasłoneczna zwana Kepler-1649c. Jej rozmiar wynosi 1,06 rozmiaru naszego kosmicznego domu. Poza tym ilość światła, jaką Kepler-1649c otrzymuje od swojej gwiazdy, odpowiada ilości przyjmowanej przez Ziemię od Słońca. Tym samym temperatury panujące na jej powierzchni mogą przypominać te, które notuje się u nas.


Czym są te tajemnicze kule sprzed 2 mln lat? Naukowcy znają odpowiedź

Przez długi czas archeolodzy zastanawiali się nad pochodzeniem wapiennych kul, które znajdowano na różnych obszarach całego świata. Odpowiedź poznaliśmy dopiero za sprawą analizy artefaktów pochodzących z izraelskiej jaskini, które liczą od 200 000 do 400 000 lat. Naukowcy sądzą, że widoczne powyżej kule służyły naszym przodkom do rozdrabniania zwierzęcych kości w celu wydobycia szpiku.


Co o teorii Einsteina mówią nam obserwacje gwiazdy krążącej wokół czarnej dziury?

Dane zbierane na przestrzeni 27 lat potwierdziły to, o czym znacznie wcześniej mówił Albert Einstein. Używając teleskopu VLT naukowcy zaobserwowali kosmiczny taniec gwiazdy S2 wokół supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Założenia ogólnej teorii względności umożliwiają obliczenie, jak zmieni się jej orbita, co potwierdzono przeprowadzonymi obserwacjami.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News