Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [19.07.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o miejscach potencjalnie zawierających życie na Marsie oraz wpływie zmian klimatu na opady deszczu.

Dotychczasowe prognozy były błędne. Ilu ludzi będzie na Ziemi w 2100 roku?

Ziemia będzie domem dla 8,8 miliarda ludzi w 2100 r., co stanowi dwa miliardy mniej niż przewidują obecne prognozy ONZ. Aż 183 z 195 krajów doświadczy spadku liczby obywateli na tyle poważnego, że znajdą się poniżej progu zastępowalności pokoleń koniecznego do utrzymania stabilnego poziomu populacji. Szczególnie pesymistycznie kształtuje się sytuacja w grupie ponad 20 krajów, do której zalicza się m.in. Polska. Problem będzie też stanowiła liczba osób w wieku produkcyjnym, która np. w Chinach spadnie z 950 mln do 350 mln ludzi, a w Indiach – z 762 mln do 578 mln.

Egipt został podbity, ale czy na pewno militarnie?

Dynastia Hyksosów prawdopodobnie nie najechała starożytnego Egiptu, choć przejęła nad nim kontrolę. Wygląda bowiem na to, że owa grupa etniczna przebywała na tamtejszych terenach od wielu pokoleń. Co ciekawe, szeroki wachlarz izotopów wykrytych za sprawą analiz szkliwa pod kątem obecności strontu sugeruje, że imigranci nie pochodzili z jednego miejsca, lecz reprezentowali wiele różnych grup.

Kondor wielki potrafi szybować na wiele kilometrów. Jaki jest jego rekord?

Kondor wielki ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą nawet trzy metry i osiąga wagę do 15 kilogramów. Obserwując 8 osobników zamieszkujących Patagonię, autorzy badań doszli do wniosku, że owe ptaki spędzały tylko 1% swojego czasu na machaniu skrzydłami, co odbywało się głównie podczas startu. Jedno ze zwierząt przeleciało ponad pięć godzin, pokonując w tym czasie 160 kilometrów i nie wykonując ani jednego ruchu skrzydłami.

Zobaczcie kometę NEOWISE na niesamowitym wideo w 4K

Kometa NEOWISE, która znalazła się w niewielkiej odległości od Ziemi została pierwotnie zauważona, gdy kierowała się w stronę Słońca. Po tym, jak okrążyła naszą gwiazdę, stała się jednak znacznie jaśniejsza, dzięki czemu można ją było zobaczyć gołym okiem. Jeszcze lepszy widok panował na stacji ISS, a 7-minutowy film pokazuje NEOWISE z tej właśnie perspektywy. Na wideo widzimy niewielkich rozmiarów kropkę, która pokonuje przestrzeń kosmiczną, zostawiając za sobą obłoki pyłu i gazu.

Jak zmienią się opady na skutek zmian klimatu?

Naukowcy zajmujący się zmianami klimatu doszli do wniosku, że suche obecnie miesiące będą jeszcze bardziej suche, a te wilgotne – bardziej wilgotne. Regiony, które najbardziej ucierpią na skutek globalnego ocieplenia, będą tymi, które już teraz borykają się z opadami deszczu w porze deszczowej i suszami w porze suchej. Chodzi m.in. o Indie, Bangladesz i Mjanmę, a także część Brazylii, Afryki oraz Australii.

Ta gwiazda w tajemniczy sposób przetrwała supernową. Jak to możliwe?

Astrofizycy przypuszczają, iż biały karzeł, zwany SDSS J1240+6710, przetrwał eksplozję w formie supernowej, w efekcie czego doszło do spalenia wodoru i helu oraz powstania węgla, sodu i aluminium. I choć sama gwiazda także powinno zostać zniszczona, to „jedynie” utraciła ogromną część swojej masy i została wystrzelona z ogromną prędkością. Dalsze przypuszczenia badaczy pozwalają sądzić, że wcześniej biały karzeł wchodził w skład układu podwójnego.

Zobaczcie niesamowite rozbłyski na nowych zdjęciach Słońca

Zaobserwowane za sprawą misji Solar Orbiter rozbłyski są prawdopodobnie powiązane z większymi wyrzutami ze Słońca. Owe rozbłyski są jednak milion do miliarda razy słabsze od zazwyczaj obserwowanych. Najmniejsze z nich na zdjęciach mają średnicę wynoszącą kilkaset kilometrów. Nie jest jeszcze jasne, czy opisywane wybuchy są tylko miniaturowymi rozbłyskami słonecznymi, czy też mają zupełnie inne mechanizmy powstawania. Zamieszczone zdjęcia zostały wykonane z odległości 77 milionów kilometrów od Słońca.

Te miejsca mogą być kluczowe podczas poszukiwań życia pozaziemskiego

Zdaniem naukowców zajmujących się poszukiwaniem życia pozaziemskiego tzw. jaskinie lawowe mogą stanowić kryjówkę dla marsjańskich form życia. Tego typu formacje mogą być ogromnych rozmiarów, czasem osiągając wiele kilometrów. Rekordowo długa w przypadku Ziemi jest Jaskinia Kazamura na Hawajach, która ma 65,5 kilometra długości. Problem stanowi eksploracja takich miejsc. Nawet na naszej planecie jest to niebezpieczne, a na innych obiektach potrzeba by świetnie przystosowanych w tym celu robotów.

Skąd się wzięła woda na Ziemi?

Międzygwiezdna materia organiczna może dostarczać wodę, co sugeruje, że to właśnie ona mogła być źródłem mórz i oceanów na powierzchni naszej planety. Cały ten proces miałby więc nastąpić bez udziału komet lub meteorytów nadlatujących spoza tzw. linii śniegu. Przypuszczenia naukowców potwierdziły się, gdy przeprowadzili oni eksperymenty w warunkach laboratoryjnych.

Afryka zostanie podzielona na dwie części. Kiedy się to stanie?

W okresie od pięciu do dziesięciu milionów lat płyty tektoniczne tworzące Afrykę prawdopodobnie rozdzielą się tak bardzo, że kontynent podzieli się na dwie części. Powstała w ten sposób szczelina może wypełnić się wodą, tworząc ocean. Obserwacja tego procesu dałaby badaczom szansę na przekonanie się, jak dokładnie przebiegają ruchy tektoniczne oraz pękanie całych płyt.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News