WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Najstarsi ludzie na świecie mogą nie mieć tylu lat o ilu mówią

Nowe badanie sugeruje, że wiele osób w wieku powyżej 110 lat może nie istnieć. Taki wiek często jest wynikiem oszustwa lub złym prowadzeniem rejestrów. Wyjaśnia to regiony na świecie, gdzie żyje wiele takich osób.

Do takich stref należy Sardynia czy Okinawa w Japonii. Obie wyspy mają wysoką liczbę mieszkańców żyjących powyżej 110 lat. Co ciekawe, w obu regionach przewidywana długość życia jest jedną z najmniejszych na świecie.

Czytaj też: Naukowcy są coraz bliżsi przewidywania trzęsień ziemi

Wyjaśnia to choćby przypadek USA. Pod koniec XIX wieku Stany Zjednoczone chwaliły się znacznie większą ilością długożyjących osób. Jednakże ta liczba od przełomu XIX i XX wieku ciągle spadała. Ma to związek z prowadzeniem dokumentacji, których zapiski stawały się dokładniejsze. Zaczęto rejestrować istotne informacje i wydawać akty urodzenia czy zgodny. Wtedy tez liczba osób powyżej 110 roku życia spadał od 69% do 82%.

Dokładnie to samo dzieje się na obu tych wyspach. Zapiski nie są zbyt dokładne. Mogą być one także sfałszowane stąd dużo długożyjących osób. Oczywiście oba regiony temu zaprzeczają.

Czytaj też: Ten pingwin miał wzrost dorosłego człowieka

Źródło: Livescience