Reklama
aplikuj.pl

Najsuchsze miejsce na Ziemi jest pełne niezwykle starych meteorytów

Meteoryty nieustannie uderzają w Ziemię, a ich starożytne pozostałości można znaleźć wszędzie, od grobowca Tutanchamona po gospodarstwa rolne zwykłych ludzi. Aby jednak lepiej zrozumieć, skąd pochodzą te kosmiczne skały i kiedy powstały, należy skierować się ku pustyni Atacama.

Co jest w niej takiego specjalnego? Po pierwsze, jest stara – ma ponad 15 milionów lat – a to oznacza, że ​​meteory, które wylądowały na jej obszarze o powierzchni 50 000 kilometrów kwadratowych, mogą być naprawdę stare. Stanowi to przewagę geologiczną nad innymi pustyniami, w tym Antarktydą, która szczyci się ogromnymi zasobami meteorytów. Jest jednak zbyt młoda, by pomieścić jakiekolwiek skały kosmiczne starsze niż pół miliona lat.

Czytaj też: Meteoryt uderzył w Księżyc z prędkością ponad 60 000 km/h

W ramach nowych badań naukowcy zebrali prawie 400 meteorytów i dokładnie zbadali 54 z nich. Analizowali zarówno wiek, jak i skład chemiczny kosmicznych kamieni. Okazało się, że około 30% meteorytów miało ponad milion lat, a dwa z nich gromadziły kurz przez ponad 2 miliony lat.

Co zaskakujące, skład meteorytów zmienił się drastycznie. Według naukowców meteoryty, które bombardowały Atacamę między milionem a pół miliona lat temu, były znacznie bardziej bogate w żelazo niż skały, które spadły w innym okresie. Możliwe, że wszystkie pochodziły z pojedynczej grupy skał, który „uciekł” z pasa asteroid między Marsem a Jowiszem.

[Źródło: livescience,com; grafika: CEREGE]

Czytaj też: Tutanchamon nosił biżuterię powstałą dzięki meteorytom