WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Najwięksi płatnicy podatku CIT w Polsce

Kto dostarczył Skarbowi państwa największe pieniądze z podatku CIT w 2019 roku? Na pierwszym miejscu nadal bez zmian, ale niżej sporo zaskoczeń. W górę poszła Biedronka.

Podatek CIT czyli podatek dochodowy każdego roku przynosi Skarbowi państwa ogromne pieniądze. Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o największych płatników CIT w ubiegłym roku nadal utrzymuje się grupa PKO BP. Jak wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów opracowania, w 2019 roku do skarbu państwa wpłynęło od grupy kapitałowej PKO BP 1,37 mld złotych z tytułu podatku dochodowego. Jest to aż 3,4 proc łącznych wpływów z CIT i właśnie dzięki temu bank nadal utrzymuje się na prowadzeniu w tym zestawieniu. I choć pierwsze miejsce pozostało bez zmian, to niżej trochę się pozmieniało.

W 2018 roku na drugim miejscu plasował się PKN Orlen, który w ubiegłym roku spadł na piąte miejsce. Jego zyski spadły z 4,6 do 3,9 mld zł, a podatek wyniósł 734 mln zł. Miejsce PKN Orlen zajął ING BSK płacąc w ubiegłym roku 776 mln zł podatku CIT. Zaraz za nim znalazły się dwa inne banki: Santander Bank Polski (751 mln zł) i Bank Pekao (746 mln zł). W obu tych przypadkach kwoty te są niższe niż w poprzednim roku. Jak widać do Skarbu Państwa banki płacą nie tylko podatek bankowy, ale również największy w Polsce CIT.

Jeśli chodzi o wzrost płaconego podatku CIT to zarówno PGE jak i Biedronka czyli Jeronimo Martins Polska zaliczyli znaczny wzrost. Pomimo rosnących opłat za prawa do emisji dwutlenku węgla grupa PGE zwiększyła podatek do 473 mln zł, czyli o 159 mln więcej niż w 2018 roku. W przypadku Biedronki wzrost był o 113 mln zł, a CIT wyniósł 624 mln zł. Największy spadek zaś zaliczyła grupa PGNiG, która wniosła do budżetu państwa 472 mln zł, czyli kwotę o 249 mln zł niższą niż w poprzednim roku. Również niemiecka firma Volkswagen Leasing znacząco zmniejszyła kwotę płaconego podatku dochodowego płacąc zaledwie 66 mln złotych, a to aż 237 mln zł mniej niż w 2018 roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News