Reklama
aplikuj.pl

Oto największa znana nauce bakteria. Jest zaskakująco złożona

Thiomargarita magnifica to niedawno zidentyfikowany gatunek bakterii. Jego przedstawiciele osiągają naprawdę imponujące rozmiary.

Jak sugeruje artykuł opublikowany na łamach Science, ten mikroorganizm zamieszkuje lasy namorzynowe i został wykryty na Grande-Terre na Karaibach. Jego długość może wynosić nawet dwa centymetry, a z wyglądu najbliżej mu do rozciągniętej struny. O ile większość bakterii przechowuje całej swoje DNA wewnątrz komórek, tak nowo odkryty gatunek korzysta w tym celu z woreczka otoczonego błoną.

Czytaj też: Bakterie przekształcające CO2 w chemikalia mogą zapewnić 160-procentowe zmniejszenie emisji

Thiomargarita magnifica plasuje się na granicy między prokariotą a eukariotą. Poza woreczkiem wykorzystywanym do przechowywania DNA, ten intrygujący gatunek posiada też inny, wypełniony wodą, która zajmuje ponad 70% całkowitej objętości komórki. Za jego sprawą zawartość komórki jest przyciskana do najbardziej zewnętrznej krawędzi. Prawdopodobnie ułatwia to dyfuzję cząsteczek podtrzymujących życie do wnętrza komórki.

Bakteria Thiomargarita magnifica osiąga nawet 2 cm długości

Z obecnością tego woreczka wiąże się pierwszy człon nazwy gatunkowej tej bakterii. Inna, należąca do rodzaju Thiomargarita, żywi się siarką i również posiada taki woreczek. Opierając się na tym podobieństwie oraz wynikach analiz genetycznych naukowcy uznali, że znaleziony na namorzynach gatunek zostanie przypisany do tego samego rodzaju. Jak dodaje Kazuhiro Takemoto z Kyushu Institute of Technology, ta ogromna bakteria może być brakującym ogniwem w ewolucji złożonych komórek. Szczegółowe informacje w tej sprawie są dostępne w formie pre-printu.