Imperium Achemenidów w 480 r. p.n.e. zrzeszało 44% ludności ówczesnego świata. Siedziba władcy znajdowała się na terenie dzisiejszego Iranu, a historycy twierdzą, że było to największe imperium w historii.
Problem w tym, że przyznanie tego tytułu nie jest łatwe, ponieważ wszystko zależy od przyjętych kryteriów. Kiedy imperium Achemenidów znajdowało się u szczytu swoich możliwości, na Ziemi żyło „zaledwie” 112 mln ludzi. Kiedy jednak Wielka Brytania miała tyle kolonii, że w tym kraju „nigdy nie zachodziło Słońce”, to na nasze planecie żyło 1,6 mld mieszkańców.
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni
Martin Bommas twierdzi, że ważna jest również stabilność i długotrwałość. Bo choć Trzecia Rzesza w pewnym momencie podbiła spore terytorium, to istniała zaledwie sześć lat. Historyk dodaje, iż dopiero okres dobrobytu i pokoju pozwala znać zarządzany obszar za prawdziwe imperium. Tym samym z rywalizacji wypada Mongolia Czyngis Chana.
Określenie, jakie było największe imperium w historii to niełatwe zadanie – kandydatów jest kilku
Zaledwie 88 lat po założeniu, imperium zostało podzielone na cztery oddzielne chanaty, ponieważ potomkowie Czyngis Khana kłócili się o linię sukcesji, a przez większość istnienia imperium mongolskie było targane wewnętrznymi i zewnętrznymi konfliktami.
Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?
Czytaj też: Jak archeolodzy badają zmiany w technikach walk mieczem na przestrzeni lat?
Imperium Brytyjskie istniało około 400 lat – i pomimo ogromnych rozmiarów – uległo Imperium Osmańskiemu, które trwało przez ponad 600 lat. Pod względem długowieczności to Cesarstwo Rzymskie było prawdziwym fenomenem. Bo choć podzieliło się w międzyczasie na Zachodnie i Wschodnie, to funkcjonowało przez niemal 1500 lat. Pokazuje to, że każde kryterium może wyłonić zupełnie innego zwycięzcę.