WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Największe na świecie żaby potrafią przenosić ciężkie skały

Największe na świecie żaby potrafią przenosić ciężkie skały

Największe na świecie żaby mogą być również jednymi z najlepszych rodziców. W celu ochrony kijanek budują one własne sadzawki, do których przynoszą one skały o wadze nawet ponad połowy własnej wagi. Następnie strzegą one sadzawki, aby zapewnić przetrwanie potomstwa.

Odkrycie to oznacza, że naukowcy po raz pierwszy opisali taką taktykę budowy gniazd i wychowywania żab. Jednakże lokalnie łowcy żad w Kamerunie wiedzieli o tym od dawna i to oni zdradzili te informacje badaczom.

Czytaj też: Japonia – ludzka trzustka w ciele gryzoni

żaby goliat, żaby, gniazda żaby, żaby goliat gniazda, budowanie gniazd żaby, największe żaby
żaby goliat, żaby, gniazda żaby, żaby goliat gniazda, budowanie gniazd żaby, największe żaby

W rzeczywistości naukowcy chcieli zbadać coś całkowicie innego i ich odkrycie jest dosyć przypadkowe. Naukowcy łącznie przebadali 22 miejsca lęgowe, z czego 14 miało prawie 3000 jaj. Zespół nakręcił nawet film w jednym z gniazd, który pokazuje żabę Goliat strzegącą gniazda w nocy.

Badacze znaleźli też trzy rodzaje gniazd. Pierwszy budowany jest na większych skałach w rzece. Drugi wykorzystuje istniejące sadzawki w pobliżu rzeczki. Trzecie budowany jest od podstaw. Żadne z nich nie ma gruzu co sugeruje także, że żaby dbają o czystość dla kijanek. Niesamowite jest, jak zwierzęta dbają o swoje potomstwo i jak się dla nich poświęcają.

Czytaj też: Jak uchronić nasze jedzenie przed mewami?

Źródło: Livescience