WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Największy wieżowiec w Filadelfii powstał zgodnie z prawidłami ekologii

Brytyjska firma Foster + Partners zakończyła niedawno prace nad największym wieżowcem w Filadelfii. Ten został ochrzczony nazwą Comcast Technology Center i wznosi się na wysokość 341 metrów, co zresztą czyni go jednym z najwyższych budynków (jest dziewiąty) w Stanach Zjednoczonych.

Wieżowiec ma schodkową konstrukcję i oszkloną powierzchnię zewnętrzną z elementami konstrukcyjnymi z aluminium i ze stali nierdzewnej. We wnętrzu znajdują się miejsca pracy i studia telewizyjne. Po stronie ciekawych pomieszczeń stoją z kolei duże ogrody pod taflami szkła, czy jedna wielka sala, która łączy hol, plac i sale konferencyjne. W górnej części holu znajduje się także 360-stopniowy projekt kinowy Stevena Spielberga „Universal Sphere”.

Najwyższą część wieżowca zajmuje 12-piętrowy hotel Four Seasons, który oferuje luksusowe pokoje, spa i basen z widokiem na miasto. Dodatkowo na samej górze znajduje się restauracja, która z trzech stron jest przeszklona i zwieńczona przyciągającym wzrok piramidalnym lustrzanym sufitem.

Trudno więc w Comcast Technology Center doszukać się specjalnych oszczędności i dbałości o ekologiczne aspekty. Wieżowiec został jednak częściowo zbudowany z materiałów pochodzących z recyklingu, a większość drewna została pozyskiwana w sposób zrównoważony. Wykonawcy postarali się również w kwestii zmniejszenia jego zużycia energii tak bardzo, że najprawdopodobniej wieżowiec otrzyma standard ekologicznego budynku na poziomie LEED Platinum.

Zgodnie z komunikatem prasowym, środki oszczędzania wody ucinają zużycie wody o 41% w porównaniu do typowego budynku biurowego, a chłodzący system typu HVAC pomaga utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz, podczas gdy naturalne światło jest kontrolowane przez automatyczny system żaluzji, aby zminimalizować zużycie oświetlenia elektrycznego. Ponadto około 80 procent pracowników dociera na miejsce bezpośrednio tunelami na najniższym poziomie, które łączą się z systemem transportu publicznego w Filadelfii, zmniejszając potrzebę transportu samochodowego.

ŹRÓDŁO: New Atlas