Deweloperzy na całym świecie coraz częściej sięgają po drzewne materiały budowlane, a niedawno ukończony biurowiec w Australii jest najnowszym tego przykładem. 25 King gustownie łączy drewniany szkielet z połyskującą szklaną fasadą. Pozostawia przy tym odsłonięte drewniane belki, aby utrzymać estetykę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Otwarty w zeszłym tygodniu, 25 King został zaprojektowany australijską firmę architektoniczną Bates Smart. Budynek ma 10 pięter, 45 m wysokości i znajduje się w Brisbane. Według twórców, to sprawia, że ​​jest to najwyższa drewniana struktura w Australii.

Tam gdzie stal i beton mogły być użyte w konstrukcji, firma zastosowała formy wysoko przetworzonych drewnianych materiałów. Składają się one z klejonki (drewno klejone warstwowo) i CLT (drewno z krzyżowym laminatem). Ich produkcja powoduje znacznie mniejszy ślad węglowy niż w przypadku betonu i stali, które wymagają dużego użycia zasobów. Oznaczało to również, że wiele elementów budynku może być prefabrykowanych, znacznie zmniejszając straty na miejscu i skracając czas budowy.

Dolne piętro składa się z cieniowanej kolumnady, a dziewięć pięter nad nią jest wykorzystywanych jako otwarte przestrzenie biurowe. Według Bates Smart, ich metoda budowy w porównaniu z konwencjonalnymi praktykami budowlanymi przyniosła 46-procentowe zmniejszenie zużycia energii, 29-procentowe zmniejszenie zużycia wody pitnej i 74-procentowe oszczędności w emisji węgla. Zastosowane w konstrukcji rozwiązania obejmują zbieranie wody deszczowej, energooszczędne oświetlenie, pokrytą zielenią ścianę w holu wejściowym, „zoptymalizowaną klimatyzację” i aluminiowe osłony przeciwsłoneczne utrzymujące wnętrze w chłodzie.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Tom Roe]

Czytaj też: To muzeum sztuki jaskiniowej jest ukryte pod wydmami

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej