WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

To napędza Sony PlayStation 5. Spójrzcie na zdjęcie całego układu SoC

To napędza Sony PlayStation 5. Spójrzcie na zdjęcie całego układu SoC

Dziś możemy wreszcie poznać tajemnicę, jaki dokładnie układ SoC, czyli „mózg konsoli” napędza Sony PlayStation 5. W przeciwieństwie do Microsoftu, ta firma nie ujawniła aż tak wiele.

Co napędza Sony PlayStation 5?

Jednak zawsze znajdzie się z czasem ktoś, kto zgłębi tajemnice firmy za wszelką cenę i tak też się stało jakieś 4 miesiące po premierze PlayStation 5. Dokładne zdjęcie układu zostało strzelone przez FritzchensFritz, a Locuza_ zajął się pozaznaczaniem na jego pokładzie poszczególnych bloków tego układu o nazwie kodowej Oberon lub Ariel.

Czytaj też: Mglista nadzieja Huawei na zmiany w USA
Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [15.02.2021]
Czytaj też: Intel może wypuścić trzy 8-rdzeniowe procesory Tiger Lake-H

AMD okrzyknęło ten układ SoC (System-on-Chip) nazwą wewnętrzną Flute i dobrze wiemy, że oferuje on zarówno 8 rdzeni procesora centralnego na podstawie architektury Zen 2 o taktowaniu 4,5 GHz, jak również procesor graficzny oparty o architekturę RDNA2. Ten ma do zaoferowania 36 jednostek obliczeniowych RDNA2, które mogą osiągnąć taktowanie do 2,23 GHz.

Na zdjęciach widzimy, że Sony nie kłamało i rzeczywiście połączyło chłodzenie z chipem poprzez ciekły metal, a nie pastę termoprzewodzącą w myśl lepszego oddawania ciepła i dłuższej żywotności.

Czytaj też: Facebook szykuje swój smartwatch
Czytaj też: AMD Ryzen 7 PRO 5750G podkręcony i przetestowany
Czytaj też:
Rewolucyjny gamingowy zestaw słuchawkowy VZR Model One

Powyższe zdjęcie (czarno białe) zostało wykonane za pomocą specjalnego mikroskopu przy użyciu krótkofalowego światła podczerwonego, ujawniając m.in. osiem 32-bitowych interfejsów pamięci dla pamięci GDDR6, zmiany w układzie w porównaniu do APU opartych na Zen2, jak również brak wielu elementów obecnych w komputerowych układach AMD.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News