Reklama

To napędza Sony PlayStation 5. Spójrzcie na zdjęcie całego układu SoC

To napędza Sony PlayStation 5, zdjęcie całego układu SoC, PlayStation 5, SOC PlayStation 5

Dziś możemy wreszcie poznać tajemnicę, jaki dokładnie układ SoC, czyli „mózg konsoli” napędza Sony PlayStation 5. W przeciwieństwie do Microsoftu, ta firma nie ujawniła aż tak wiele.

Co napędza Sony PlayStation 5?

Jednak zawsze znajdzie się z czasem ktoś, kto zgłębi tajemnice firmy za wszelką cenę i tak też się stało jakieś 4 miesiące po premierze PlayStation 5. Dokładne zdjęcie układu zostało strzelone przez FritzchensFritz, a Locuza_ zajął się pozaznaczaniem na jego pokładzie poszczególnych bloków tego układu o nazwie kodowej Oberon lub Ariel.

Czytaj też: Mglista nadzieja Huawei na zmiany w USA
Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [15.02.2021]
Czytaj też: Intel może wypuścić trzy 8-rdzeniowe procesory Tiger Lake-H

AMD okrzyknęło ten układ SoC (System-on-Chip) nazwą wewnętrzną Flute i dobrze wiemy, że oferuje on zarówno 8 rdzeni procesora centralnego na podstawie architektury Zen 2 o taktowaniu 4,5 GHz, jak również procesor graficzny oparty o architekturę RDNA2. Ten ma do zaoferowania 36 jednostek obliczeniowych RDNA2, które mogą osiągnąć taktowanie do 2,23 GHz.

Na zdjęciach widzimy, że Sony nie kłamało i rzeczywiście połączyło chłodzenie z chipem poprzez ciekły metal, a nie pastę termoprzewodzącą w myśl lepszego oddawania ciepła i dłuższej żywotności.

Czytaj też: Facebook szykuje swój smartwatch
Czytaj też: AMD Ryzen 7 PRO 5750G podkręcony i przetestowany
Czytaj też:
Rewolucyjny gamingowy zestaw słuchawkowy VZR Model One

Powyższe zdjęcie (czarno białe) zostało wykonane za pomocą specjalnego mikroskopu przy użyciu krótkofalowego światła podczerwonego, ujawniając m.in. osiem 32-bitowych interfejsów pamięci dla pamięci GDDR6, zmiany w układzie w porównaniu do APU opartych na Zen2, jak również brak wielu elementów obecnych w komputerowych układach AMD.