WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA wspiera misje związane z eksploracją Księżyca oraz asteroid

NASA przygotowała dwie koncepcje związane z wydobyciem w kosmosie. Nagrody związane z programem Innovative Advanced Concepts (NIAC) są warte nawet 2 miliony dolarów. Sfinansują one projekt opracowania autonomicznego łazika do eksploracji Księżyca oraz zrobotyzowanego systemu górniczego do wydobywania wody i innych substancji z asteroid. 

Ponieważ koszty wejścia na niską orbitę okołoziemską wynoszą około 10 000 dolarów za ok. pół kilograma, każda trwała obecność załogowa na Księżycu lub poza nim będzie oznaczać eksploatację zasobów kosmicznych. Po części oznacza to wydobycie z Księżyca i asteroid. Aby ułatwić to zadanie, NASA wspiera szereg koncepcji misji, z których dwa osiągnęły dość zaawansowany etap.

Czytaj też: W poszukiwaniu życia pozaziemskiego powinniśmy skupić się na księżycach egzoplanet

Pierwszą z nich jest Skylight, czyli autonomiczny mikro-łazik opracowany przez Williama Whittakera. Został on zaprojektowany do zbadania krateru księżycowego i stworzenia modeli 3D, które mogą pomóc w projektowaniu bardziej wydajnych łazików księżycowych. Ponadto Skylight może być wykorzystywany do poszukiwania lodu księżycowego, co byłoby wielkim wsparciem dla programu Artemis.

Drugą misją jest prototyp Mini Bee. Chodzi o zbudowanie satelity demonstracyjnego, który pokaże praktyczność stosowania luster w celu skupienia światła słonecznego na asteroidach, aby wydobywać wodę i inne substancje lotne. Według twórców, może to doprowadzić do powstania całego systemu poszukiwania i wydobywania z asteroid.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Pod powierzchnią Księżyca znajduje się tajemniczy obiekt