WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA zamówiła kolejne statki kosmiczne Orion

NASA podpisała właśnie nowe umowy z Lockheed Martin Corp, na podstawie których agencja dostanie do dyspozycji przynajmniej sześć statków kosmicznych Orion. Co ciekawe, już teraz NASA jest w trakcie przygotowywania ich dwóch egzemplarzy do bezzałogowej misji testowej Artemis I i załogowej misji Artemis II, która w 2022 roku zawita na Księżyc.

Czytaj też: Czy uszkodzenie skorupy Księżyca wynika z uderzenia?

To z kolei oznacza, że prócz dwóch Orionów, NASA będzie przeprowadzać do 2022 roku jeszcze misję Artemis III, IV i V o początkowym koszcie 2,7 mld dolarów, które spadną do 1,9 miliardów dolców za Artemis VI, VII i VII. Tańsze dostawy są owocem samej ciągłości umów pomiędzy dwoma wykonawcami, bo tak naprawdę znaczne koszty statków Orion skończyły się na etapie projektowania, rozwoju, testowania i oceny. Wspomina o tym sam Mike Hawes, kierownik programu Orion dla Lockheed Martin Space:

Dowiedzieliśmy się dużo o tym, jak zaprojektować i wyprodukować lepsze Oriony – na przykład projektować pod kątem wielokrotnego użytku, używać rzeczywistości rozszerzonej i wytwarzania przyrostowego – i stosujemy to w kolejnej serii . Obniżenie kosztów i wydajniejsze i szybsze ich wytwarzanie będzie kluczem do sukcesu programu Artemis. 

Orion do misji Artemis III ma latać w 2024 roku, kiedy to jest planowane dostarczenie pierwszej kobiety i następnego mężczyzny na Księżyc przez placówkę orbitalną kosmiczną Gateway. Według Lockheeda budowa statku kosmicznego Artemis I została zakończona, a prace nad Artemis II trwają w Kennedy Space Center na Florydzie.

Czytaj też: Ta galaktyka wcale nie jest tak martwa jak mogłoby się wydawać

Źródło: New Atlas