Reklama
aplikuj.pl

Jak zmieniło się nastawienie do szczepionek na koronawirusa?

pandemia

Pozytywny odbiór szczepionki na koronawirusa jest coraz powszechniejszy na terenie naszego kontynentu. Odsetek osób deklarujących chęć zaszczepienia się znacząco wzrósł w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Obraz sytuacji poza Europą jest jednak mniej optymistyczny. Mieszkańcy kilku azjatyckich krajów tylko w niewielkim stopniu przekonali się do szczepień, a zdarzyły się nawet przypadki, w których chętnych na przyjęcie szczepionki chroniącej przed COVID-19 było teraz mniej niż pod koniec 2020 roku.

Czytaj też: Na szczepienia przeciw COVID-19 zarejestrujemy się przez SMS
Czytaj też: COVID-19 gorszy niż palenie. Poznaliśmy wyniki badania dot. płuc
Czytaj też: Brytyjski szczep koronawirusa jednak nie tak zakaźny? Duńczycy uspokajają

Pomimo faktu, że kraje członkowskie Unii Europejskiej w tym samym czasie uzyskały dostęp do szczepionki na koronawirusa, to „wyścig” przebiega dość nierównomiernie. Np. Dania i Malta zaszczepiły ponad 3% swojej populacji, podczas gdy Holandia i Francja zaledwie ok. 1%. Warto podkreślić, że UE zakłada osiągnięcie odporności stadnej poprzez zaszczepienie 70% populacji latem tego roku.

Nastawienie do szczepionek w Europie zdecydowanie się zmieniło – i to na plus

Jeśli chodzi o największy wzrost zainteresowania w kontekście szczepień na koronawirusa, to pozytywny trend wystąpił we wszystkich dziewięciu europejskich krajach, które wzięto pod uwagę. Wśród ankietowanych znaleźli się mieszkańcy Szwecji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Danii, Norwegii i Niemiec. Z całego grona największa zmiana nastąpiła w Szwecji, gdzie wzrost wyniósł 21 punktów procentowych. Wszystkie pozostałe nacje, poza Niemcami (+8 p.p.), również osiągnęły dwucyfrowe zmiany „na plus”.

Czytaj też: Pieniądze, dla każdego kto zachoruje na COVID-19. Zaskakujący pomysł Brytyjczyków
Czytaj też: Węgry zatwierdziły szczepionkę Sputnik V. To pierwszy kraj w UE
Czytaj też: Rodzina z COVID-19 nie poczuła dymu. Jej członkowie cudem uciekli z pożaru

W przypadku Azji wyniki są zaskakujące. Np. na terenie Hongkongu doszło do spadku o 15 p.p. – z 51% deklarujących chęć szczepienia w 2020 roku do 36% w 2021. W przypadku Malezji spadek wyniósł 4, a na Filipinach – 5 p.p. Z kolei Arabia Saudyjska zaliczyła wzrost z 42% do 51%.