Węgry zatwierdziły szczepionkę Sputnik V. To pierwszy kraj w UE

koronawirus

Węgry stały się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który wydał wstępną zgodę na wykorzystanie rosyjskiej szczepionki na koronawirusa.

Szef sztabu związany z węgierskim premierem potwierdził, że zielonego światła od lokalnych służb sanitarnych doczekała się zarówno Sputnik V wyprodukowana przez Rosjan, jak i szczepionka będąca efektem współpracy firmy AstraZeneca i Uniwersytetu w Oksfordzie.

Czytaj też: Naukowcy są gotowi do „aktualizowania” szczepionki na koronawirusa
Czytaj też: Wyciekły dokumenty na temat szczepionki na COVID-19. Atak na EMA
Czytaj też: „Brytyjski” szczep koronawirusa był w USA 6 tygodni wcześniej

Minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó, ma się udać do Moskwy, gdzie przeprowadzi dalsze rozmowy. W ich ramach mają zostać ustalone warunki dotyczące dostaw i dystrybucji środka.

W czasie badań klinicznych Sputnik V uzyskała ponad 90-procentową skuteczność

Umowa Rosji i Węgier jest pokłosiem zadowalających wyników badań nad szczepionką Sputnik V. W każdym z testów wykazała ona bowiem ponad 90-procentową skuteczność, a uwagę zwraca także niska cena i łatwość przechowywania.

Czytaj też: Facebook posiada SI, która przewidzi, czy stan chorego na COVID-19 się pogorszy
Czytaj też: Jak zwiększyć skuteczność szczepionki na koronawirusa?
Czytaj też: COVID-19 gorszy niż palenie. Poznaliśmy wyniki badania dot. płuc

Rosyjski środek można bowiem trzymać w zwykłej lodówce, a koszt pojedynczej dawki wynosi niecałe 40 złotych. Co ciekawe, to nie jedyna umowa, jaką negocjują obecnie Węgrzy. Przedstawiciele tamtejszych władz myślę również nad zakupem chińskiej szczepionki od Sinopharm.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Obserwuj nas w Google News