Reklama

Naukowcy chcieli zasłonić Słońce, ale eksperyment zostanie przesunięty. Jednym z pomysłodawców badania jest Bill Gates

W czerwcu miały ruszyć badania mające na celu sprawdzenie skuteczności blokowania światła słonecznego przed dotarciem do powierzchni Ziemi. Jednym z inicjatorów akcji był Bill Gates, lecz okazało się, że przedsięwzięcie ruszy najwcześniej w 2022 roku.

Eksperyment SCoPEx miałby na celu sprawdzenie, jak niewielka ilość aerozolu wpłynie na najbliższe otoczenie. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda chcą jednak opóźnić badanie, aby najpierw ocenić potencjalny wpływ na Szwecję oraz rdzennych Lapończyków, którzy zamieszkują wybrany obszar.

Najbardziej powszechną i zbadaną metodą dotyczącą odbijania światła słonecznego jest ta, która wykorzystuje cząsteczki aerozolu umieszczane w atmosferze. Do tej pory tego typu pomysły postrzegano jednak jako mające zbyt niski potencjał w kontekście szerokiego stosowania.

Bill Gates od lata działa w zakresie poszukiwania sposobów na powstrzymanie zmian klimatu

Naukowcy z Harvardu planowali wystrzelić balon ze Stacji Kosmicznej Esrange w szwedzkiej Kirunie, aby przekonać się, czy w przyszłości mógłby on posłużyć do emitowania cząstek odbijających promieniowanie słoneczne. Problem w tym, że komitet doradczy, powołany do zbadania etycznych aspektów projektu, zalecił przesunięcie eksperymentu.

Czytaj też: W 2021 roku emisje CO2 pobiją niechlubny rekord względem epoki przedprzemysłowej

Bill Gates oraz inni entuzjaści tego typu pomysłów wspierają rozwiązania, które mogłyby potencjalnie pomóc w zwalczaniu zmian klimatu. Założyciel Microsoftu od lat próbuje uświadamiać społeczeństwo w związku z postępującym globalnym ociepleniem oraz koniecznością podjęcia kroków, które umożliwią zatrzymanie bądź spowolnienie tego zjawiska.