Nowo zidentyfikowana bestia – nazwana Saltriovenator zanellai – żyła około 200 milionów lat temu. Jest to pierwszy znany dinozaur jurajski odkryty we Włoszech. Jest to również najstarszy znany ceratozaur, a także największy, drapieżny dinozaur znany z okresu najwcześniejszej części jury.

Naukowcy wywnioskowali, że ciało dinozaura znalazło się w morzu, gdzie morskie stworzenia próbowały spożyć jego kości. Następnie uniosły się one w górę, gdy Alpy zaczęły się formować około 30 milionów lat temu. Angelo Zanella, łowca skarbów, odkrył kości w 1996 roku w kamieniołomie niedaleko Mediolanu. Następnie główny badacz – Cristiano Dal Sasso i jego koledzy przeszukali teren, wykopując więcej kości.

Wiele ze 132 kości S. zanellai było fragmentarycznych, ale znalazło się wystarczająco dużo dowodów na to, że dinozaur miał cztery palce. Najstarsze dinozaury, takie jak Herrerasaurus, posiadały pięć palców. Później teropody (głównie mięsożerne, dwunożne dinozaury, takie jak Tyrannosaurus rex) w drodze ewolucji utraciły czwarty palec i zostały z trzema. Ostatecznie te kończyny zmieniły się w skrzydła.

S. zanellai był duży – miał około 8 metrów długości, a badany osobnik nie był jeszcze w pełni dorosły. Trzy z czterech palców tego dinozaura były zakończone potężnymi pazurami, które prawdopodobnie służyły do polowania.

[Źródło: livescience.com; grafika: Davide Bonadonna]

Czytaj też: Ten dinozaur sprzed 73 mln lat był krewnym Triceratopsa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!