Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy przyglądają się powiązaniu pomiędzy bakteriami w jelitach a autyzmem

autyzm, bakterie autyzm, jelita autyzm, leczenie autyzm, terapia autyzm, MTT autyzm,

Nowe badania nad autyzmem skupiają się na mikrobiomie jelit. Ma to na celu rozwiązanie niektórych problemów, które widoczne są podczas tej choroby.

Najnowsze statystyki mówią, że około 1 na 59 dzieci ma zdiagnozowany autyzm już w dzieciństwie. Badania nad autyzmem pokazują, że dzieci często doświadczają przewlekłych problemów żołądkowo-jelitowych. Jest to znacznie częściej niż ma to miejsce u zdrowych rówieśników. Przyjrzeli się temu naukowcy z Arizona State University.

Wykorzystali oni terapia mikrobiotransferowa (MTT) w celu wyleczenia tych schorzeń. Sprawdzili oni także, czy terapia może wpłynąć na inne objawy autyzmu. W badaniu uczestniczyło 18 dzieci, które zbadane zostały 8 tygodni po leczeniu.

Czytaj też: Naukowcy zaaplikowali małpom geny z ludzkiego mózgu

Dzieci z autyzmem nie miały dwóch bakterii w jelitach – Bifidobacteria i Prevotella. Także ogólnie różnorodność bakterii była znacznie mniejsza. Po pierwszym leczeniu wszystko uległo poprawie – pojawiły się także wcześniej nieobecne szczepy. Naukowcy zanotowali też 58% spadek objawów związanych z problemami żołądkowo-jelitowymi.

Co więcej, sam stan zdrowia znacząco poprawiał się. O 45% wzrosły zdolności językowe interakcje społeczne czy zachowanie. Badacze chcą teraz dalej badać powiązanie jelit z autyzmem – możliwe, że opracują oni całkowicie nowe podejście do leczenia tej choroby.

Czytaj też: System wykrywania kradzieży VaakEye stoi już na straży sklepów w Japonii

Źródło: Medicalnewstoday