Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy stworzyli długie połączenie oparte na pamięci kwantowej

Zespół badawczy z Chin, korzystając z kabla światłowodowego, stworzył najdłuższe w historii swoich działań połączenie złożone z cząstek kwantowych.

Jeśli zastanawiacie się, jaki może być przełom związany z tego typu osiągnięciami, to odpowiedź jest prosta – bezpieczeństwo. Naukowcy dążą bowiem do uzyskania jak najbezpieczniejszego połączenia internetowego. Według ich pomysłu, miałoby opierać się ono na zasadach mechaniki kwantowej.

Komputery kwantowe korzystają z kubitów, które mogą istnieć w stanie superpozycji. Dopóki nie zostanie on zmierzony, kubit jest w stanie 0 lub 1. Łącząc kilka kubitów, zaplączą się one, co oznacza, że wszelkie interakcje między nimi będą przekładały się na zachowanie pozostałych. Kiedy chcemy wysłać w ten sposób informacje, ma miejsce tzw. teleportacja kwantowa.

Jian-Wei Pan przewodził zespołowi odpowiedzialnemu za próbę splątania kubitów przy pomocy połączenia liczącego 50 km długości. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to ogólny rekord – w 2017 roku udało się bowiem przesłać splątane fotony na dystansie 1200 km. Korzystając z chłodzonych laserowo atomów rubidu naukowcy dokonali zapisu 100 milionów atomów. Ostatecznie udało im się doprowadzić do splątania kwantowego, a w przyszłości ich dokonanie może umożliwić powstanie sieci stacji przekaźników kwantowych.