Chociaż fragmenty tkanki serca już wcześniej były drukowane 3D, to dopiero teraz udało się stworzyć w pełni biodrukowane serce. Zostało ono wykonane z materiałów biologicznych pacjenta i może być przełomem w narządach do przeszczepów.

Zespół Uniwersytetu w Izraelu rozpoczął badania od pobrania próbki tłuszczu od wolontariusza. Próbka została rozdzielona na materiały komórkowe i niekomórkowe. Następni komórki zaprogramowano tak, aby stały się one pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi, które są zdolne do różnicowania się w dowolny typ komórki ciała. Macierz zewnątrz komórkowa została przekształcona w hydrożel.

Czytaj też: Dwa rodzaje światła sprawią, że organy będą bezpieczniejsze do przeszczepiania

Następnie komórki macierzyste zmieszano z hydrożelem o zróżnicowano je w komórki sercowe i śródbłonkowe. Spowodowało to powstanie dwóch rodzajów bioatramentu, który został wtłoczony do dyszy drukarki 3D. Następnie urządzenie budowało organ warstwa po warstwie dzięki czemu możliwe było stworzenie serca.

Narząd ma rozmiar zbliżony do serca królika, jednakże wszelkie komory czy naczynia ludzkie zostały dobrze odwzorowane. W pełni wymiarowe serce może więc także zostać stworzone. Tak biodrukowany narząd nie powinien zostać odrzucony przez pacjenta. Jednakże potrzeba jeszcze wiele badań, aby drukowany 3D narząd został przeszczepiony pierwszej osobie.

Czytaj też: Naukowcy przyglądają się powiązaniu pomiędzy bakteriami w jelitach a autyzmem

Źródło: Newatlas

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!