Każdy z nas posiada jakieś nawyki. Jedne są bardziej szkodliwe, inne mniej, a jeszcze inne – wręcz korzystne. Ale jak dużo czasu potrzeba, aby pozbyć się takich przyzwyczajeń?
Maxwell Maltz, chirurg plastyczny, napisał w 1960 roku książkę pt. Psycho-Cybernetyka. Na jej łamach naukowiec opisał swoje spostrzeżenia dot. tego, że jego pacjenci potrzebują około 21 dni, aby przyzwyczaić się do swoich nowych twarzy.
Czytaj też: Paracetamol ma zaskakujący wpływ na podejmowanie ryzyka
Czytaj też: Alkohol jest szczególnie szkodliwy w tych trzech okresach życia
Czytaj też: Roboty mogą zastąpić sędziów w orzekaniu wyroków
Wiele lat później, w 2009 roku, pojawiły się jednak nowe badania w tej sprawie, które nie dały tak konkretnych rezultatów. Naukowcy z University College London przeanalizowali przyzwyczajenia 96 osób na przestrzeni 12 tygodni i stwierdzili, że średni czas potrzebny na wytworzenie nowego nawyku wynosi w rzeczywistości 66 dni. Indywidualnie wyniki te był niezwykle zróżnicowane i wahały się od 18 do 254 dni.
Tym samym okres wynoszący trzy tygodnie wydaje się zdecydowanie zbyt krótki na rezygnację ze swoich przyzwyczajeń. Psycholodzy uważają bowiem tworzenie i porzucanie nawyków za dwie strony tego samego medalu.
Czytaj też: Czy można umrzeć ze śmiechu?
Czytaj też: Dlaczego magiczne sztuczki są najlepszym sposobem oceny inteligencji zwierząt?
Czytaj też: Człowiek ma ukryty drugi mózg. Wiecie, gdzie się znajduje?
Warto również podkreślić, że osoby, które chcą porzucić jakiś nawyk z powodów zgodnych z ich faktycznymi przekonaniami szybciej zmienią swoje zachowanie – w przeciwieństwie do ludzi robiących to samo, np. w związku z presją otoczenia.