Gigantyczny i niezwykle rzadki szmaragd o wartości około 2 milionów funtów został odkryty w kopalni na terenie Zambii. Kamień szlachetny liczy aż 5 655 karatów. 

Dwaj poszukiwacze odkryli imponujący, 5655-karatowy szmaragd w największej kopalni odkrywkowej w Kagem. Kamienie szlachetne wydobywane na terenie tego miejsca powstały setki milionów lat temu. Tytułowy szmaragd ma niezwykłą przejrzystość i doskonale zrównoważony złoty zielony odcień. Znaleziono go 2 października w obszarze kopalni, który w ostatnim czasie był szczególnie „płodny” jeśli chodzi o tego typu znaleziska.

Czytaj też: Irlandia pierwszym krajem, który zrezygnował z paliw kopalnych

Szmaragd zyskał miano „Inkalamu” co oznacza lwa. Jest to swego rodzaju hołd związany z trwającą od trzech lat współpracą między firmą Gemfields, która zarządza kopalnią oraz organizacjami non-profit zajmującymi się ochroną afrykańskich drapieżników. Jak wynika z oświadczeń, zdrowie drapieżników jest powszechnie uważane za dobry wskaźnik zdrowia całego ekosystemu. Wszystko ze względu na status drapieżników znajdujących się na szczycie lokalnego łańcucha pokarmowego.

Teraz szmaragd zostanie pocięty na mniejsze kryształy, które następnie zostaną wystawione na licytacje.

[Źródło: geologyin.com; grafika: Gemfields]

Czytaj też: Opuszczone kopalnie mogą być przyszłością rolnictwa

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej