Najczęstszym objawem niewydolności serca jest wyczuwalna duszność spowodowana gromadzeniem się płynu w płucach. Ten właśnie objaw stanowił podstawę do opracowania tej aplikacji.
Mowa o apce Cordio HEarO, która analizuje głos użytkownika, aby sprawdzać, czy w danej sytuacji występuje u nich przekrwienie płuc związane z niewydolnością serca. Technologię i oprogramowanie opracował izraelski startup Cordio Medical.
Ta eksperymentalna aplikacja została niedawno oceniona w badaniu przeprowadzonym przez prof. Offera Amira, który jest dyrektorem Instytutu Serca w Jerozolimskim Centrum Medycznym Hadassah i konsultantem Cordio Medical (via New Atlas).
Badaniami objęto 40 pacjentów przyjętych do szpitala z ostrą niewydolnością serca i przekrwieniem płuc. Każda osoba korzystała z aplikacji, aby zarejestrować pięć wypowiedzianych zdań przed leczeniem i następnie po jego zakończeniu. Stwierdzono, że dla każdej osoby aplikacja była bardzo dokładna w rozróżnianiu stanów niewydolności i pełnej sprawności.
Czytaj też: Oto Samsung Galaxy Note20 Ultra. Kto ukradł ramki?
Oczekuje się teraz, że korzystanie z aplikacji Cordio HearO może być zalecane do przepisywania pacjentom z zagrożeniem niewydolnością serca. Wymaga to jednak pobrania od nich próbki głosu, kiedy są jeszcze zdrowi, aby w ramach codziennych nagrań, wykazywać ewentualne objawy niewydolności serca.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News