Astronomowie udostępnili 15 zdjęć, na których widać dyski protoplanetarne, które tworzą się wokół młodych gwiazd. Artykuł opublikowany na łamach Astronomy & Astrophysics wyjaśnia, jak powstają układy planetarne.
Tego typu dyski składają się z ogromnych ilości pyłu i gazu krążących wokół gwiazdy. Wraz z upływem czasu łączą się one w większa ziarna i obiekty, aż przyjmują formę protoplanet. Naukowcy sądzą, że planety skaliste, takie jak Ziemia, powstają w wewnętrznych rejonach dysków protoplanetarnych, mniej niż pięć jednostek astronomicznych od swojej gwiazdy.
Astronomowie korzystali z teleskopów wchodzących w skład obserwatorium ESO i oparli swoje badania na technice zwanej
interferometrią w podczerwieni. Następnie, do pełnego zrekonstruowania uchwyconych obrazów, naukowcy musieli usunąć światło gwiazdy. Podobny zabieg zastosowano do uzyskania bardziej szczegółowej perspektywy czarnej dziury.
Czytaj też: Kepler-88d to prawdziwy gigant. Jaka jest masa tej egozplanety?
Co ciekawe, niektóre oszary są jaśniejsze, podczas gdy inne – ciemniejsze. Zespół badawczy chce dokonać dalszych analiz, aby zidentyfikować, co może kryć się za tymi wahaniami. Dodatkowe badania powinny pozwolić na uzyskanie bardziej szczegółowych zdjęć dysków protoplanetarnych i protoplanet.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News