Reklama
aplikuj.pl

Nokia porzuci Androida na rzecz HarmonyOS?

Nokia porzuci Androida na rzecz HarmonyOS?

Po odcięciu od usług Google, Huawei stworzył swój autorski system operacyjny, zaprezentowany 2 czerwca, HarmonyOS. I wygląda na to, że trafi on nie tylko na smartfony producenta, ale również na te, które wyprodukuje Nokia.

Seria Nokia X60 dostanie HarmonyOS?

Choć prezentacja HarmonyOS odbyła się miesiąc temu, to nadal czekamy na wdrożenie nowego OS w pierwszych smartfonach producenta. Autorskim systemem Huawei zainteresowały się takie firmy, jak Meizu i Coolpad. Tymczasem najnowsze informacje wskazują, że nie tylko one, bo do ich grona dołączy również… Nokia.

Czytaj też: YouTube na Androida pozwoli udostępniać poszczególne rozdziały filmów

Plotki wskazują, że nadchodzące modele flagowej serii X60 (Nokia X60 i X60 Pro) mogą otrzymać właśnie HarmonyOS. Nie martwcie się jednak, bo system bez usług Google trafiłby, najprawdopodobniej, jedynie na chiński rynek, zaś globalnie seria Nokia X60 nadal oferowałaby Androida. Mówi się też o ekskluzywności serii, która zostanie wypuszczona jedynie w Chinach. Opcje więc są dwie. Informacja jest o tyle ciekawa, iż pokazuje otwartość HMD Global na nowe platformy. X60 mają już być urządzeniami z wyższej półki, więc wydaje się, że Nokia widzi duży potencjał w HarmonyOS.

Czytaj też: Oppo patentuje dwustronny smartfon ze zwijanym ekranem

Warto wspomnieć, że w kontekście smartfonów z serii Nokia X60 mówi się o procesorze z wyższej półki zintegrowanym z modemem 5G, baterii o pojemności 6000 mAh i aparacie, którego rozdzielczość może wynosić nawet 200 Mpix. Jeśli to prawda, to ciekawi nas, kto będzie pierwszy, Nokia czy Xiaomi?