Reklama
aplikuj.pl

Nowa metoda pozwala na wydajniejsze tworzenie energii odnawialnej

Naukowcy twierdzą, że nowa metoda bardziej efektywnego pozyskiwania wodoru z wody może pomóc w napędzaniu wychwytywania energii odnawialnej jako formy zrównoważonego paliwa.

Elektroliza to proces, który jest prawdopodobnie znany każdemu, kto miał chemię w szkole średniej. Wykorzystuje on prąd elektryczny do rozdzielenia wiązań pomiędzy atomami wodoru i tlenu w wodzie, uwalniając wodór i tlen. Jeśli prąd elektryczny do procesu elektrolizy jest wytwarzany za pomocą odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr lub energia słoneczna, cały proces nie uwalnia dodatkowego węgla do atmosfery, nie przyczyniając się do zmian klimatycznych. Wodór może być następnie wykorzystywany jako źródło paliwa o zerowej emisji w niektórych formach transportu, takich jak autobusy i samochody. Można by go też wykorzystać do ogrzewania domów.


Nowe badania koncentrowały się na znalezieniu bardziej efektywnego sposobu wytwarzania wodoru poprzez elektrokatalityczną reakcję rozszczepiania wody. Naukowcy odkryli, że elektrody pokryte katalizatorem z tellurku molibedenu wykazały wzrost ilości wodoru produkowanego w procesie elektrolizy, gdy zastosowano specyficzny wzór impulsów wysokoprądowych. Optymalizując impulsy poprzez kwaśny elektrolit, mogły one zmniejszyć ilość energii potrzebnej do wytworzenia danej ilości wodoru o prawie 50%.

Kolejnym etapem eksperymentu jest opracowanie protokołu sztucznej inteligencji, który zastąpi wkład człowieka w poszukiwanie najbardziej efektywnych struktur elektronicznych stosowanych w podobnych procesach katalitycznych.