Reklama
aplikuj.pl

Nowe GTA 5 na PS5 kontra wersja PC. Wystarczające zmiany?

gta 5

Jak zmieniło się GTA 5? Rockstar zaprezentował kilka zrzutów ekranu z nowej wersji produkcji i możemy teraz porównać pracę włożoną w port gry.

GTA 5 na aktualnej generacji konsol

Rockstar prezentował nową wersję GTA 5 przeznaczoną na PlayStation 5 i Xbox Series X|S już w formie zwiastuna, który w tej chwili ma 270 tysięcy łapek w dół.

Czytaj też: The Settlers nie zagracie na PC i GeForce NOW. Grę spotkał los Prince of Persia

Później zaprezentowano kilka zrzutów ekranu, ale był z nimi pewien problem. Podobnie jak w przypadku zwiastuna było ciężko określić, czy pochodzą one z nowej wersji gry, czy ze starej. Ja nie potrafiłem odpowiedzieć na to pytanie, ale w końcu udało się przygotować odpowiednie porównania. Czy są jakieś zmiany?

Porównanie GTA 5 na nowych platformach i PC

Serwis GTASeries postanowił wykonać identyczne zrzuty ekranu w GTA 5, które uruchomione zostało na komputerze PC, przy maksymalnych ustawieniach graficznych, a rozdzielczość ustawiono na 4K. Poniżej prezentujemy wspomniane porównania.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zmian nie ma. OK, na pewno ktoś krzyknie, że nocna sceneria prezentuje się dużo lepiej. Widać, że poprawione zostało oświetlenie. Choć dalej waham się, czy nie powiedzieć po prostu „podkręcone”. Wygląda na to, że Rockstar sprawił, iż lampy w grze świecą jakby mocniej, co o dziwo, ma bardzo duży wpływ na oprawę wizualną całości.

Czytaj też: Drogie mikropłatności w Gran Turismo 7, które kosztuje prawie 300 zł

W przypadku zrzutu ekranu przedstawiającego dzień pojawiła się jednak krytyka, ponieważ rzeczywiście może się wydawać, że różnicy prawie nie ma. Ale tutaj trzeba się bardziej przyjrzeć! Gdyby przybliżymy grafiki, to odkryjemy, że jakość tekstury jest wyższa, niż to co prezentuje PC. Nie jest to dalej coś co wygląda spektakularnie, ale postęp jest. Do tego cienie – w wersji PS5 i Xbox Series X|S jest ich zdecydowanie więcej i lepiej wyglądają. Kolejna sprawa to roślinność. Zauważyć można nie tylko więcej trójwymiarowej trawy czy krzaków, ale również pojawiły się drzewa w miejscach, w których ich wcześniej nie było.

Różnice rzeczywiście są, ale chyba jednak wszyscy spodziewaliśmy się, że jednak zobaczymy coś co sprawi, że każdy zrobi „wow”. Tutaj mamy zwykłe poprawki graficzne, za które prawdopodobnie będzie trzeba ponownie zapłacić, ponieważ Rockstar dalej nic nie mówi o darmowe aktualizacji gry. Tytuł ma również został ulepszony na PC.