Reklama
aplikuj.pl

Nowe helikoptery dla prezydenta USA, to wydatek 4,95 miliarda dolarów

Nowe helikoptery dla prezydenta USA,

Joe Biden będzie latał w nowoczesnym stylu, jako że już złożono zamówienie na nowe helikoptery dla prezydenta USA. Ich cena wręcz przytłacza.

Helikoptery dla prezydenta USA

Mowa o pięciu nowych helikopterach VH-92, ale ogólne plany programu sprowadzają się do zakupu aż 23 z nich za całe 4,95 miliarda dolarów, czyli 18,32 miliarda złotych. Te helikoptery zastąpią starzejące się VH-60 i znacznie starsze VH-3 Sea King, które na karku mają już ponad cztery dekady i przyjmą tradycyjną nazwę „Marine One„.

Czytaj też: Miniatura samolotu transportowego C-17. Z giganta do malucha
Czytaj też: Pociski Harpoon powracają do okrętów podwodnych po 25 latach
Czytaj też:
 Ubiór żołnierzy I Wojny Światowej wyglądał tak!

Wspomniane pięć helikopterów VH-92A będzie kosztować Marynarkę Wojenną, która dokonuje tego zakupu w imieniu Korpusu Piechoty Morskiej, całe 478,6 miliona dolarów (via Popular Mechanics). Wszystko to tylko i aż po to, aby zapewnić prezydentowi transport z Białego Domu do np. baz Sił Powietrznych. Jednak Marine One podróżują z prezydentem również za granicę w transportowcach C-17 Globemaster III.

Czytaj też: Jak amerykańscy Marines zastąpią czołgi?
Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [14.02.2021]
Czytaj też: USA wysłało bombowce B-1B do Norwegii z powodu Rosji

Jako helikopter zaprojektowany do transportu i ochrony Prezydenta Stanów Zjednoczonych, VH-92A jest wyjątkowym – i mocno zmodyfikowanym – cackiem o nieznanym zestawie wyposażenia. Mówi się jednak, że zawierają system obrony przeciwrakietowej i elektromagnetycznej, bezpieczną komunikację, czy… fikuśne mebelki i toaletę.