Reklama
aplikuj.pl

Nowe prawo budowlane już obowiązuje. Co się zmieniło?

19 września w życie weszły nowe przepisy prawa budowlanego, które mają nie tylko uprościć wiele procesów inwestycyjnych, ale również pomóc pozbyć się wielu absurdów, które tak bardzo denerwują Polaków.

19 września 2020 roku weszły w życie nowe przepisy z prawa budowlanego obejmujące wszystkich. Dzięki zmianom będzie można rozpocząć bez pozwolenia budowę niezbędnych w gospodarstwie rolnym budynków, a także parterowych budynków wolnostojących takich jak garaże, oranżerie czy altany. Według prawa ich powierzchnia całkowita nie może przekraczać 35 mkw, a na działce o powierzchni do 500 mkw mogą staną maksymalnie dwa takie obiekty. Przepisy zawierają wyszczególnienie obiektów, które można budować bez pozwolenia, i które z nich należy zgłaszać, a które nie. Podobnie z pracami budowlanymi.

Również procedury związane z budową zostały znacznie uproszczone. Zdecydowano się na podział projektu na trzy części: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Dzięki temu postępowanie zostało przyspieszone.

Jak możemy przeczytać na gov.pl

Najpierw organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie zatwierdzać projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę. Projekt techniczny przedkładany będzie organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie.

Zmiany obejmują postępowanie legislacyjne samowoli budowlanych. Zostało ono znacznie uproszczone dzięki rozdzieleniu postępowań w kierunku wszczęcia i prowadzenia robót budowlanych bez pozwolenia. Uproszczone postępowanie obejmuje obiekty wybudowane co najmniej 20 lat temu, jednak jeśli przed 19 września została wydana decyzja o rozbiórce wszczęcie uproszczonego postępowania będzie niemożliwe.

Dzięki nowym przepisom nie trzeba już zgłaszać ani ubiegać się o pozwolenie na budowę wpłatomatów, biletomatów, automatów i paczkomatów do 3m włącznie. W przypadku chęci instalacji urządzeń fotowoltaicznych o mocy ponad 6,5 kW konieczne będzie uzgodnienie projektu z rzeczoznawcą od spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News